Χώρος συζητήσεων των συλλόγων αποφοίτων τμημάτων ειδικής αγωγής

Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?(νεότερα)

Συζητήσεις πάνω σε θέματα ειδικής αγωγής, αναπηρίας κι εκπαίδευσης
Κανόνες Φόρουμ
Καλωσορίσατε στα δημόσια φόρουμ των Σ.Α.Τ.Ε.Α.! Σας παρακαλούμε να τηρήσετε τους παρακάτω κανόνες χρήσης για όσο διάστημα συμμετέχετε στο φόρουμ.

1. Απαγορεύονται οι χυδαίες εκφράσεις.
2. Απαγορεύεται η χρήση και δημοσίευση προσωπικών δεδομένων.
3. Γράφουμε μόνο σε ελληνικό ή λατινικό αλφάβητο αντίστοιχο με τη γλώσσα που χρησιμοποιούμε. Απαγορεύονται τα Greeklish.
4. Απαγορεύεται να γράφουμε ολόκληρο το κείμενο της ανάρτησής μας με κεφαλαία γράμματα.
5. Οι τίτλοι των θεμάτων προς συζήτηση πρέπει να είναι σαφείς και σχετικοί με το θέμα.
6. Προτού ανοίξετε ένα θέμα βεβαιωθείτε ότι δεν έχει δημοσιευτεί ήδη από κάποιον άλλο. Εάν έχει δημοσιευτεί ήδη, συνεχίστε τη συζήτηση εκεί.
7. Τα θέματα δεν πρέπει να συγχέονται μεταξύ τους, π.χ. ένα παιδαγωγικό θέμα στην κατηγορία των νομικών θεμάτων.

Σε περίπτωση που παραβιάσει κάποιος τους κανόνες 1 και 2 οι αναρτήσεις θα διαγράφονται από τους συντονιστές δημόσιων φόρουμ. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 3 και 4 θα γίνεται δημόσια και προσωπική σύσταση από τους συντονιστές. Σε περίπτωση μη τήρησης του κανόνα 5 οι συντονιστές έχουν δικαίωμα αποσαφήνισης του τίτλου. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 6 και 7 οι συντονιστές είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν την ανάρτηση στη θεματική κατηγορία στην οποία ανήκει.

Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?(νεότερα)

Δημοσίευσηαπό Ifigeneia » 18 Φεβ 2012 13:11

Συνάδελφοι καλησπέρα!
Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το εξής για να λάβω κάποιες έγκυρες απαντήσεις, καθώς ακούω γύρω μου πάρα πολλά και δεν ξέρω τι να πιστέψω πια. Εμείς στο νομό Καστοριάς πληρωνόμαστε από τον Νοέμβριο με το ενιαίο μισθολόγιο. Απ' ότι μαθαίνω από αρκετούς άλλους νομούς, εξακολουθούν να πληρώνονται με το παλιό. Οι εκκαθαριστές τους λένε ότι κανονικά οι αναπληρωτές δεν μπορούν να υπάγονται στο ενιαίο μισθολόγιο και ότι είναι παράνομο να τους γίνονται κρατήσεις!! Ενώ άλλοι εκκαθαριστές, από πρωτοβάθμιες που διαμόρφωσαν τις πληρωμές τους με βάση το ενιαίο μισθολόγιο, ισχυρίζονται ότι οι κρατήσεις θα γίνουν σε όλους, απλώς σε όσους δεν έχουν γίνει ακόμα, θα πραγματοποιηθούν αναδρομικά.
Συζητούσα χθες με συνάδελφο που μου είπε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει και ότι βάση νόμου δεν είναι δυνατό οι αναπληρωτές να υπάγονται στο ενιαίο μισθολόγιο. Και πως πρέπει να κινηθούμε άμεσα για να πάρουμε πίσω όλες τις κρατήσεις, καθώς και να συνεχίσουμε από εδώ και στο εξής να πληρωνόμαστε με το παλιό μισθολόγιο. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει πάνω σε αυτό το θέμα? Πώς γίνεται άλλοι νομοί να πληρώνονται με το παλιό και άλλοι με το νέο? Και όντως αν ο νόμος δεν αναγράφει ότι η μισθοδοσία των αναπληρωτών πρέπει να γίνεται μέσω ενιαίου μισθολογίου, άρα αν γίνονται παράνομα οι κρατήσεις σε εμάς και σε λίγους ακόμα νομούς, τι μπορούμε να κάνουμε για να δικαιωθούμε?
Ευχαριστώ πολύ!
Ifigeneia  
 
Δημοσιεύσεις: 4

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?

Δημοσίευσηαπό martielli » 19 Φεβ 2012 22:16

Καλησπέρα συναδέλφισσα.
Οι πληροφορίες που έχω και εγώ δεν είναι ξεκάθαρες. Ωστόσο, με ενημέρωση μεταξύ μας κάτι μπορεί να βγει. Λοιπόν, η εκκαθαρίστρια κάποιου νομού, όχι εκεί όπου εργάζομαι, είπε σε συναδέλφισσα ΕΑ ότι δεν κάνει κρατήσεις σε μας, γιατί δεν υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ που να λέει ότι και οι συμβασιούχοι του δημοσίου θα πληρώνονται σύμφωνα με το ενιαίο μισθολόγιο. Κατ΄επέκταση, μας πληρώνουν με το παλιό. Δεν έχω διαβάσει το νόμο και δε γνωρίζω αν όντως μας συμπεριλαμβάνει το ενιαίο ή είναι θέμα χρόνου να κόψουν και σε μας το μισθό. Μια συναδέλφισσα στο νομό σου μου είπε πως στον Άγιο Νικόλαο Κρήτης κινήθηκαν οι συνάδελφοι και δικαιώθηκαν. Δε γνωρίζω αν αληθεύει κάτι τέτοιο. Θα μας βοηθούσε κάποιος συνάδελφος που εργάζεται εκεί ή αν γνωρίζετε κάποιον που εργάζεται στον εν λόγω νομό να μας ενημερώσει για τις κινήσεις τους και αν όντως αληθεύει η πληροφορία.
Το άλλο που θα ήταν ίσως χρήσιμο, κατά την προσωπική μου άποψη, είναι να απευθυνθείτε στον εκκαθαριστή του νομού με αίτηση, στην οποία να ζητάτε σύμφωνα με ποιο επίσημο έγγραφο ή νόμο σας γίνεται η κράτηση. Φαντάζομαι είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν. Ζητήστε αριθμό πρωτοκόλλου και κάνετε κοινοποιήση το έγγραφο και στον προϊστάμενο, για να είναι ενήμερος.
Καλή τύχη και θα περιμένουμε ενημέρωση για ο,τι νεοτερο.
martielli  
 
Δημοσιεύσεις: 122

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?

Δημοσίευσηαπό nikolas » 19 Φεβ 2012 22:57

Προτείνω σε αυτό το θέμα να πληροφορεί καθένας για την πρωτοβάθμιά του αν πληρώνεται με το νέο ή το παλιό μισθολόγιο για να έχουμε μια εικόνα.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ πληρωνόμαστε με το ΝΕΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ.

Προσωπικά με τις κρατήσεις για Ιανουάριο πληρώθηκα 720 ευρώ.
nikolas  
 
Δημοσιεύσεις: 191

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?

Δημοσίευσηαπό katerina halastani » 20 Φεβ 2012 00:09

Η Α' ΑΘΗΝΑΣ πληρώνει ακόμα με το παλιό. Αλλά με Μ.Κ. 18 (από 15 πέρυσι) και με κάτι επιπλέον φόρους που μπήκαν στην τελευταία μισθοδοσία βεβαίως βεβαίως... Πολύ φοβάμαι ότι και μόνο που πάνω στα εκκαθαριστικά μας γράφει "ΠΑΛΙΟ" πολύ σύντομα θα μπούμε όλοι στο "ΝΕΟ"...
katerina halastani  
 
Δημοσιεύσεις: 68

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?

Δημοσίευσηαπό iordanis » 20 Φεβ 2012 11:49

Στην Κεφαλονιά πληρωνόμαστε 810 με το νέο μισθολόγιο και με τις κρατήσεις εδώ και 2 μήνες 684.... Στην πρωτοβάθμθια μας λένε ότι και στους υπόλοιπους θα γίνουν οι κρατήσεις.....Ετοιμαζόμαστε τωρα νε στείλουμε έγγραφο και να ζητήσουμε εγγράφως απάντηση.
iordanis  
 
Δημοσιεύσεις: 24

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?

Δημοσίευσηαπό giotakalf » 20 Φεβ 2012 16:28

ΣΤΟ ΚΙΛΚΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΣΗΜΟ, ΟΠΟΤΕ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΠΗΡΑ 1300 ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΥΡΩ...ΡΩΤΗΣΑ ΜΗΠΩΣ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ... :?:
giotakalf  
 
Δημοσιεύσεις: 11

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?

Δημοσίευσηαπό Katerina karagianni » 20 Φεβ 2012 18:49

Στην Εύβοια επίσης πληρωνόμαστε με βάση το παλιό μισθολόγιο.
και η Πρωτοβάθμια μας έστειλε έγγραφο , λέγοντας ότι δεν έχουν ακόμη πληροφορηθεί για το αν θα πρέπει να μας εντάξουν στο νέο μισθολόγιο.
Katerina karagianni  
 
Δημοσιεύσεις: 65

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?

Δημοσίευσηαπό reniats » 21 Φεβ 2012 22:39

ΑΙΤΩΛ/ΝΙΑ: Μέχρι και τον Ιανουάριο πληρώθηκα με το παλιό. Πήρα τηλ στην α/θμια και μου είπαν ότι προστέθηκε μία κράτηση ακόμη -σε όλους τους εκπαιδευτικούς -13 ευρώ πάνω κάτω....
Τελευταία επεξεργασία από reniats και 11 Ιουν 2012 20:08, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
reniats  
 
Δημοσιεύσεις: 22

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?

Δημοσίευσηαπό martielli » 22 Φεβ 2012 15:59

Ξάνθη: Με το παλιό ακόμη πληρωνόμαστε. Κάνω σύγκριση τη μισθοδοσία Δεκεμβρίου και Ιανουαρίου και είναι όλα τα ποσά ίδια εκτός απο το φόρο, που τον Ιανουάριο είναι κατά 25 ευρώ περισσότερος απο του Δεκεμβρίου.
martielli  
 
Δημοσιεύσεις: 122

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?

Δημοσίευσηαπό nikolas » 23 Φεβ 2012 00:09

Προτείνω να δούμε το θέμα με βάση 1. το ισχύον νομικό πλαίσιο και 2. τις εξελίξεις.

1. Το νομικό πλαίσιο που υποτίθεται ότι μας έβαλε στο νέο μισθολόγιο είναι ο νόμος που πέρασε τον Οκτώβρη με αριθμό 4024/2011 (θα τον βρείτε στα επισυναπτόμενα). Εκεί όμως ορίζεται σαφώς στο Δεύτερο Κεφάλαιο, Άρθρο 4, Παράγραφος 1 ότι "Στις διατάξεις του παρόντος κεφαλαίου υπάγονται οι μόνιμοι και δόκιμοι πολιτικοί υπάλληλοι και οι υπάλληλοι με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου". Αφού λοιπόν εμείς είμαστε ορισμένου χρόνου...το ζήτημα είναι σαφές και το νέο μισθολόγιο δεν ισχύει για εμάς. Κατ' επέκταση δεν ισχύουν για εμάς οι μειώσεις του μισθού, οι καταργήσεις επιδομάτων όπως του επιδόματος ειδικής αγωγής, δεν ισχύει για εμάς το νέο βαθμολόγιο (ΣΤ,Ε,Δ....) αλλά ισχύει το παλιό (Μ.Κ. 18,17,16,15) κ.ο.κ.

2. Οι εξελίξεις λένε τα εξής.
α) Σημερινό δημοσίευμα λέει ότι "το υπουργείο Οικονομικών αναμένεται να δημοσιοποιήσει άμεσα - πιθανότατα και σήμερα - την κοινή υπουργική απόφαση που υπογράφτηκε και από το υπ. Διοικητικής Μεταρρύθμισης, με την οποία θα παρακρατηθούν οι επιπλέον αμοιβές που λάμβαναν οι συμβασιούχοι με το παλαιό μισθολόγιο από τον περασμένο Νοέμβριο". Άρα σύμφωνα με αυτό το δημοσίευμα θα εφαρμοστεί το νέο μισθολόγιο όπου δεν εφαρμόστηκε και άρα παραδέχονται ότι παράνομα εφάρμοζαν το νέο μισθολόγιο σε Κεφαλλονιά, Καστοριά, Πιερία και όπου αλλού.
Το δημοσίευμα θα το βρείτε εδώ http://www.thepressproject.gr/details.php?id=13458

β) Επίσης στο σχέδιο νόμου του εφαρμοστικού νόμου της νέας δανειακής σύμβασης (θα το βρείτε στα επισυναπτόμενα) που ανακοινώθηκε χθες, στο κεφάλαιο Β΄, άρθρο 2, παράγραφος 1.στ. συμπεριλαμβάνονται στις μειώσεις του υπουργείου παιδείας, μειώσεις από τις "αμοιβές των αναπληρωτών εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας κατά 24.000.000 ευρώ". [i][i]Δε λέει τίποτα άλλο...δεν αναλύει κάτι παραπάνω. Δεν ξέρω αν αναφέρεται στις περικοπές των αποδοχών μας. Βρήκε κανείς κάποια άλλη πληροφορία;
[/i][/i]

Πάντως παρόλ΄αυτά, σήμερα στην Καστοριά μαζευτήκαμε 10 αναπληρωτές στην πρωτοβάθμια (2 ΠΕ 71 του κρατικού προϋπολογισμού, 1 Μουσικός, και 7 ΕΣΠΑ παράλληλης) και στείλαμε αντίστοιχα τρεις αιτήσεις στο υπουργείο διαμέσου της πρωτοβάθμιας, με τις οποίες ζητούσαμε να ενημερωθούμε για το νομικό πλαίσιο στο οποίο στηρίχτηκαν και μας πλήρωσαν με το νέο.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι...μάλλον θα πρεπε να κάνουμε τρεις ίδιες αιτήσεις και προς την πρωτοβάθμια.
Σε κάθε περίπτωση τα α) και β) δεν ισχύουν για όσους εργάζονται με το ΕΣΠΑ, ανεξαρτήτωτς του ότι θα μας επιβάλλουν το νέο μισθολόγιο. Θέλω να πω, πως εμείς του ΕΣΠΑ επειδή έχουμε υπογράψει ατομικές συμβάσεις που λήγουν στις 21/6/2012 κανονικά και νομικά δεν υπαγόμαστε στο νέο μισθολόγιο, αλλά αυτό πρέπει να το κερδίσουμε,αλλιώς θα υποστούμε τις μειώσεις σιωπηλά, ταπεινά και ήσυχα ήσυχα κι απλά..

Όπως και να χει νομίζω θα'ταν σημαντικό να έχουμε τη γνώμη του δικηγόρου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
nikolas  
 
Δημοσιεύσεις: 191

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?(νεότερα)

Δημοσίευσηαπό iordanis » 23 Φεβ 2012 08:26

Συμφωνώ με το Νίκο...Θα είναι σημαντικό να μας ενημερώσει και ο δικηγόρος!
Και αφού παρανόμησαν οι πρωτοβάθμιες, τι κάνουμε?
iordanis  
 
Δημοσιεύσεις: 24


Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?(νεότερα)

Δημοσίευσηαπό ioannou_konstantinos » 23 Φεβ 2012 19:05

Στην Πιερία ζούμε τον απόλυτο παραλογισμό. Είχα μια πολύ έντονη κουβέντα στο τηλέφωνο σήμερα με το τμήμα μισθοδοσίας. Λοιπόν μας πλήρωσαν το Νοέμβρη με το παλιό ΚΟΒΩΝΤΑΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ π.χ. το ειδικής αγωγής και έτσι πήραμε 1060 ευρώ.
Το Δεκέμβρη μας πλήρωσαν με το νέο μισθολόγιο (στο βαθμο ΣΤ΄) αυθαίρετα πάλι γιατί πίστευαν (όπως μου είπαν) ότι θα βγει η διευκρινιστική εγκύκλιος που εντάσσει τους αναπληρωτές στο νέο μισθολόγιο. Πήραμε 680 ευρώ. 680+1060=1740:2=870 (μισθός νέου μισθολογίου σε βαθμό ΣΤ΄).

Επειδή όμως δεν βγήκε διευκρινιστική εγκύκλιος και ότι κάνανε το έκαναν με νομικό κενό, το Γενάρη μας πλήρωσαν ξανά με το παλιό, με αυθαίρετα πάλι κομμένα τα επιδόματα π.χ. ειδικής αγωγής και πήραμε 1060 πάλι!! Τώρα μου λένε ότι αν δεν έρθει η εγκύκλιος θα πληρωθούμε το Φλεβάρη πάλι με το παλιό (1060).

Η Πιερία κάνει ό,τι της γουστάρει χωρίς κάλυψη από το νόμο. Και δεν πληρώνει σωστά με το παλιό, και μας πλήρωσε μια φορά με το νέο μισθολόγιο ενώ δεν υπάρχει νόμος που να ορίζει τι και πως!

Μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι του λογιστήριου του Κράτους και όχι του Υπουργείου Παιδείας. Ακόμα και αίτηση να κάνουμε δεν θα πάρουμε σαφή απάντηση. ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ:
Α) Να στείλει εξώδικο ο δικηγόρος εκ μέρους των συλλόγων μας που ρωτά ποιος είναι ο μισθός μας και με βάση ποιούς νόμους. Έχουμε δικαίωμα να ξέρουμε.
Β) Αν το πρόβλημα συνεχιστεί να πάμε στην τοπική Επιθεώρηση Εργασίας, να καταγγείλουμε τις αυθαιρεσίες και να ζητήσουμε να φάνε πρόστιμο που δεν μας λένε το μισθό μας και κόβουν αυθαίρετα, αυτοσχεδιάζοντας.

Πρώτα πάντως πρέπει να σταλθεί ΕΞΩΔΙΚΟ και άμεσα.

Κάτι τελευταίο: όταν ρώτησα στην Πιερία γιατί το κάνετε αυτό μου λέει ότι "σκέφτεστε να πάρετε περισσότερα χρήματα και να απολυθείτε; πως θα τα πάρει πίσω η υπηρεσία;!! Γι' αυτό τα κόβουμε τώρα"

Το ίδιο ακριβώς της ανταπάντησα κι εγώ:
"σκέφτεστε να μου κόβετε αυθαίρετα και στο τέλος να μας βάλετε στο νέο μισθολόγιο και να μην μου αναγνωρίσετε τελικά την προυπηρεσία μου, και να τρέχω εγώ Μάη-Ιούνη για να διεκδικώ μισθολογικά την προυπηρεσία μου;;;".

Ποιος θα φάει λεφτά από ποιον είναι......
ioannou_konstantinos  
 
Δημοσιεύσεις: 160

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?(νεότερα)

Δημοσίευσηαπό marina kakaziani » 24 Φεβ 2012 15:42

Μέσα στην άλλη βδομάδα θα υπάρξει ενημέρωση για το θέμα από το δικηγόρο, καθώς και για το πώς θα κινηθούμε.
marina kakaziani  
 
Δημοσιεύσεις: 70


Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικά



Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτό το Φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group •
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com
Theme created by StylerBB.net