Χώρος συζητήσεων των συλλόγων αποφοίτων τμημάτων ειδικής αγωγής

Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?(νεότερα)

Συζητήσεις πάνω σε θέματα ειδικής αγωγής, αναπηρίας κι εκπαίδευσης
Κανόνες Φόρουμ
Καλωσορίσατε στα δημόσια φόρουμ των Σ.Α.Τ.Ε.Α.! Σας παρακαλούμε να τηρήσετε τους παρακάτω κανόνες χρήσης για όσο διάστημα συμμετέχετε στο φόρουμ.

1. Απαγορεύονται οι χυδαίες εκφράσεις.
2. Απαγορεύεται η χρήση και δημοσίευση προσωπικών δεδομένων.
3. Γράφουμε μόνο σε ελληνικό ή λατινικό αλφάβητο αντίστοιχο με τη γλώσσα που χρησιμοποιούμε. Απαγορεύονται τα Greeklish.
4. Απαγορεύεται να γράφουμε ολόκληρο το κείμενο της ανάρτησής μας με κεφαλαία γράμματα.
5. Οι τίτλοι των θεμάτων προς συζήτηση πρέπει να είναι σαφείς και σχετικοί με το θέμα.
6. Προτού ανοίξετε ένα θέμα βεβαιωθείτε ότι δεν έχει δημοσιευτεί ήδη από κάποιον άλλο. Εάν έχει δημοσιευτεί ήδη, συνεχίστε τη συζήτηση εκεί.
7. Τα θέματα δεν πρέπει να συγχέονται μεταξύ τους, π.χ. ένα παιδαγωγικό θέμα στην κατηγορία των νομικών θεμάτων.

Σε περίπτωση που παραβιάσει κάποιος τους κανόνες 1 και 2 οι αναρτήσεις θα διαγράφονται από τους συντονιστές δημόσιων φόρουμ. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 3 και 4 θα γίνεται δημόσια και προσωπική σύσταση από τους συντονιστές. Σε περίπτωση μη τήρησης του κανόνα 5 οι συντονιστές έχουν δικαίωμα αποσαφήνισης του τίτλου. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 6 και 7 οι συντονιστές είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν την ανάρτηση στη θεματική κατηγορία στην οποία ανήκει.

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?(νεότερα)

Δημοσίευσηαπό nikolas » 24 Φεβ 2012 20:45

Όπως έγραψα πιο πάνω, στην Καστοριά κάναμε κάποια αίτηση στην πρωτοβάθμια με την οποία ζητούμε να μάθουμε το νομικό πλαίσιο στο οποίο στηρίχτηκαν και μας έβαλαν στο νέο μισθολόγιο.
Σήμερα μία υπάλληλος της πρωτοβάθμιας μου είπε τηλεφωνικά ότι της είπαν προφορικά από το υπουργείο πάνω κάτω αυτό που λέει στην παραπομπή της Κατερίνας της Καραγιάννη.
Ότι με απόφαση της 17/2 α)εντασσόμαστε στο νέο μισθολόγιο με αναδρομική ισχύ από 1/11/2011
και ότι β) το επίδομα ειδικής αγωγής συνεχίζει να ισχύει (τουλάχιστον για εμάς τους αναπληρωτές....για μόνιμους δεν έγινε αναφορά).


Βασικά κουλουβάχατα ......ό,τι να ναι.Ναι μεν μισθολογικά είναι θετικό ότι θα παίρνουμε το επίδομα, αλλά από την άλλη είναι ακατανόητο με τη δική τους τακτική και τους δικούς τους νόμους!
τι εννοώ...εμείς ας πούμε στην Καστοριά πληρωνόμασταν τόσο καιρό παράνομα με το νέο μισθολόγιο...τώρα μας λένε ότι από τις 17-2 πληρωνόμαστε νόμιμα με το νέο...(έχω περιέργεια να δω πως στην έγγραφη απάντησή τους θα δικαιολογήσουν τις μέχρι 17/2 παρανομίες τους)...αλλά παρόλο που εντασσόμαστε στο νέο...παρόλο που αυτό ορίζει σαφώς ότι καταργείται το επίδομα ειδικής αγωγής...εμείς θα συνεχίσουμε να το παίρνουμε.
nikolas  
 
Δημοσιεύσεις: 191

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?(νεότερα)

Δημοσίευσηαπό maraki1986 » 27 Φεβ 2012 11:26

Παιδιά καλημερα και καλη Σαρακοστη εχω να σας πω συμφωνα με οσα διαβασα οτι εχετε δικιο ολοι ...αλλα ακουστε εμενα η μητερα μου ειναι μεσα στο Δημο οπου υπαγομαι και ειναι Προισταμενη οικονομικου τμηματος οποτε ..επειδη και σε μενα εχει προκληθει η ιδια απορια την ρωτησα και μου ειπε πως και τα 2 πλεον ειναι σωστα ...δηλαδη και αυτοι που πληρώνονται με το παλιο και αυτοι με το καινουριο ειναι σωστο!!Βεβαια μου εξήγησε οτι αν πληρωνομαστε με το παλιο ειναι πιο σωστό γιατι δεν εχουμε υπογραψει καινουριες συμβάσεις που να λενε για ενα μισθολογικα μετρα οποτε ειναι καπως παρανομο να μας πληρώνουν μ το νεο μισθολόγιο.! Παρόλο αυτα ομως καποιοι το κανουν γιατι ειναι σιγουρο οτι θα πρεπει καποια στιγμη αυτοι που πληρωνομαστε με το παλιο να μας κανουν κρατησεις αναδρομικα ...Ακομη αυτο πρεπει να γινει μεχρι τον Μαρτιο οπου και ειναι η τελευταια διορια ...δεν μπορει αν παραταθει αλλο αυτη η διαδικασια..αλλα όπως επισης ολοι καταλαβαινουμε εγω πολυ αμφιβαλλω αν θα μας τα ζητησουν πισω αυτα τα χρηματα.. Ακουγεται περιεργο αυτο που λεω αλλα ετσι φαινεται...και ο λογος που οι πρωτοβαθμιες πληρωνουν με το νεο μισθολογιο ειναι γιατι δεν θελουν να χασουν τα στοιχεια των αναπληρωτων εννοω οτι που θα μπορεσουν αργοτερα με σιγουρια να τους βρουνε για να τους δωσουν τα χρηματα πισω και επομενως τους πληρωνουν με το νεο !!!ΚΟΙΝΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ!!!!
maraki1986  
 
Δημοσιεύσεις: 29

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?(νεότερα)

Δημοσίευσηαπό kostas25 » 29 Φεβ 2012 17:46

Μαρια για να καταλαβω,οσοι εχουμε πληρωθει με το ενιαιο να απαιτησουμε τα λεφτα μας πισω;;;;μεσα στην εβδομαδα βγαλανε για τους Δημους οτι οι συμβασιουχοι μπηκαν στο Ενιαιο Μισθολογιο....ειπαν οτι θα γινει και στους αναπληρωτες...

επισης κατι ακομα....το επιδομα ειδικης αγωγης εχει κοπει....με ποια λογικη θα το δινουν σε αναπληρωτες και οχι σε μονιμους;
kostas25  
 
Δημοσιεύσεις: 95

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?(νεότερα)

Δημοσίευσηαπό nikolas » 29 Φεβ 2012 19:22

Κώστα για το επίδομα ειδικής αγωγής δεν είπα ότι δε θα δοθεί στους μόνιμους, αλλά ότι "δεν έγινε αναφορά".
Δε ξέρω κάτι επομένως.
Αν έχεις χρόνο να το ψάξεις μπες στο λινκ της Κατερίνας της Καραγιάννη και ψάξε τα νομικά εδάφια της τρίτης απόφασης κι ενημέρωσε.
nikolas  
 
Δημοσιεύσεις: 191

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?(νεότερα)

Δημοσίευσηαπό kostas25 » 01 Μαρ 2012 22:33

Νικολα βγηκε σημερα η αποφαση....δυστυχως το επιδομα δε θα το παρουμε...


http://www.newsit.gr/default.php?pname= ... 90&catid=3

http://www.poseepea.blogspot.com/2012/03/blog-post.html
kostas25  
 
Δημοσιεύσεις: 95

Re: Τι θα γίνει με το νέο μισθολόγιο?(νεότερα)

Δημοσίευσηαπό kostas25 » 02 Μαρ 2012 13:02

http://www.mpratis.gr/012/fek414.pdf

παιδια το ΦΕΚ που λεει οτι μπαινουμε στο ενιαιο!
kostas25  
 
Δημοσιεύσεις: 95

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικά



Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτό το Φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 48 επισκέπτες

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group •
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com
Theme created by StylerBB.net
cron