Χώρος συζητήσεων των συλλόγων αποφοίτων τμημάτων ειδικής αγωγής

Βιβλιάρια δημοσιου - ΙΚΑ απορία

Συζητήσεις πάνω σε θέματα ειδικής αγωγής, αναπηρίας κι εκπαίδευσης
Κανόνες Φόρουμ
Καλωσορίσατε στα δημόσια φόρουμ των Σ.Α.Τ.Ε.Α.! Σας παρακαλούμε να τηρήσετε τους παρακάτω κανόνες χρήσης για όσο διάστημα συμμετέχετε στο φόρουμ.

1. Απαγορεύονται οι χυδαίες εκφράσεις.
2. Απαγορεύεται η χρήση και δημοσίευση προσωπικών δεδομένων.
3. Γράφουμε μόνο σε ελληνικό ή λατινικό αλφάβητο αντίστοιχο με τη γλώσσα που χρησιμοποιούμε. Απαγορεύονται τα Greeklish.
4. Απαγορεύεται να γράφουμε ολόκληρο το κείμενο της ανάρτησής μας με κεφαλαία γράμματα.
5. Οι τίτλοι των θεμάτων προς συζήτηση πρέπει να είναι σαφείς και σχετικοί με το θέμα.
6. Προτού ανοίξετε ένα θέμα βεβαιωθείτε ότι δεν έχει δημοσιευτεί ήδη από κάποιον άλλο. Εάν έχει δημοσιευτεί ήδη, συνεχίστε τη συζήτηση εκεί.
7. Τα θέματα δεν πρέπει να συγχέονται μεταξύ τους, π.χ. ένα παιδαγωγικό θέμα στην κατηγορία των νομικών θεμάτων.

Σε περίπτωση που παραβιάσει κάποιος τους κανόνες 1 και 2 οι αναρτήσεις θα διαγράφονται από τους συντονιστές δημόσιων φόρουμ. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 3 και 4 θα γίνεται δημόσια και προσωπική σύσταση από τους συντονιστές. Σε περίπτωση μη τήρησης του κανόνα 5 οι συντονιστές έχουν δικαίωμα αποσαφήνισης του τίτλου. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 6 και 7 οι συντονιστές είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν την ανάρτηση στη θεματική κατηγορία στην οποία ανήκει.

Βιβλιάρια δημοσιου - ΙΚΑ απορία

Δημοσίευσηαπό eirini19690 » 23 Οκτ 2012 19:10

Καλησπέρα σας.
Αυτοι που είμαστε αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ είμαστε γραμμένοι στο ΙΚΑ μου είπανε στην πρωτοβάθμια Σαμου ότι με γράψανε στο ΙΚΑ.
Εγώ όμως έχω βιβλιάρια του δημοσίου.
Τι γίνεται? Πρέπει να ακυρώσω τα βιβλιάρια του δημοσίου ή δεν υπάρχει πρόβλημα??
Αν γνωρίζεται κάτι για αυτά πείτε μου.
Σας ευχαριστω.
eirini19690  
 
Δημοσιεύσεις: 14

Re: Βιβλιάρια δημοσιου - ΙΚΑ απορία

Δημοσίευσηαπό tatialimona » 23 Οκτ 2012 22:24

Όλοι οι αναπληρωτές ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ είμαστε! Εσύ πώς είσαι και στο δημόσιο; Είναι ασφάλεια των γονιών σου; Αν ναι τότε πρέπει να το κοιτάξεις κ να ακυρώσεις το βιβλιάριο του δημοσίου! Όχι ότι έχει καμιά ισχύ πια έτσι που τα κάνανε!
tatialimona  
 
Δημοσιεύσεις: 70

Re: Βιβλιάρια δημοσιου - ΙΚΑ απορία

Δημοσίευσηαπό vasokyritsi » 24 Οκτ 2012 14:07

Καλησπέρα

Θα πας στο Υγειονομικό της περιοχής σου (ή κάνε ένα τηλεφώνημα πρώτα) και θα ζητήσεις το Τμήμα που είναι υπεύθυνο για τη διακοπή-παύση της ασφάλισής σου στο Δημόσιο λόγω έναρξης ασφάλισής σου σε νέο Φορέα (ΙΚΑ). Καλό είναι να έχεις μαζί ταυτότητα, το νέο βιβλιάριο του ΙΚΑ που έβγαλες ή θα βγάλεις με τον Αριθμό Μητρώου σου καθώς και την απόφαση τοποθέτησής σου από το τοπικό ΠΥΣΠΕ της Α'βάθμιας για παν ενδεχόμενο. Παραδίδεις το βιβλιάριο του Δημοσίου και σου σκίζουν-αφαιρούν τις πρώτες σελίδες με τα πρώτα στοιχεία (μέχρι τη σελίδα της φωτογραφίας), στα δίνουν και κρατούν οι ίδιοι το υπόλοιπο στέλεχος του βιβλιαρίου. Δε θυμάμαι αν θα σε βάλουν να υπογράψεις κάποια σχετική δήλωση παράλληλα. Τουλάχιστον έτσι έκαναν σε εμένα στο Υγειονομικό του Βόλου όταν πρωτοδούλεψα και ήμουν ακόμη ασφαλισμένη ως προστατευόμενο μέλος μέσω του πατέρα μου.
vasokyritsi  
 
Δημοσιεύσεις: 165

Re: Βιβλιάρια δημοσιου - ΙΚΑ απορία

Δημοσίευσηαπό eirini19690 » 24 Οκτ 2012 14:29

Είμαι ασφαλισμένη στο δημόσιο από τη δουλειά του πατέρα μου.
Βιβλιάριο ΙΚΑ δεν έχω.
Θα πρέπει να μαζευτεί ένας ορισμένος αριθμός από ένσημα για να μου δώσουν βιβλιάριο ΙΚΑ ?
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :)
eirini19690  
 
Δημοσιεύσεις: 14

Re: Βιβλιάρια δημοσιου - ΙΚΑ απορία

Δημοσίευσηαπό tatialimona » 24 Οκτ 2012 14:31

Ναι, αν θυμάμαι καλά μετά από 2 μήνες έβγαλα το βιβλιάριο την πρώτη φορά που δούλεψα!
tatialimona  
 
Δημοσιεύσεις: 70

Re: Βιβλιάρια δημοσιου - ΙΚΑ απορία

Δημοσίευσηαπό eirini19690 » 24 Οκτ 2012 14:33

Και κάτι ακόμα που ξέχασα..
Οταν λήξη η σύμβαση ΕΣΠΑ τί γίνεται?
Συνεχίζω να είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ ?Γραφομαι στον ΟΑΕΔ ??
eirini19690  
 
Δημοσιεύσεις: 14

Re: Βιβλιάρια δημοσιου - ΙΚΑ απορία

Δημοσίευσηαπό tatialimona » 26 Οκτ 2012 00:20

Η ασφάλισή σου θα ισχύει μέχρι το Φεβρουάριο του επόμενου χρόνου, μέχρι το 2014. Μετά θα ελπίζεις να ξαναδουλέψεις για να ξαναπάρεις ασφάλεια! Όσο για τον ΟΑΕΔ έχεις καιρό ακόμη μπροστά σου! Θα βγουν ως τότε ανακοινώσεις που θα εξηγούν τι πρέπει να κάνεις!
tatialimona  
 
Δημοσιεύσεις: 70

Re: Βιβλιάρια δημοσιου - ΙΚΑ απορία

Δημοσίευσηαπό mxarala » 26 Οκτ 2012 15:40

tatialimona έγραψε:Η ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2014. ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΝΑ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ! ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΩΣ ΤΟΤΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΞΗΓΟΥΝ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ!


Παρακαλώ πολύ να λαμβάνετε υπόψη τον κανόνα 4 του φόρουμ! "Απαγορεύεται να γράφουμε ολόκληρο το κείμενο της ανάρτησής μας με κεφαλαία γράμματα."
Ευχαριστώ
Χαραλαμπίδου Μαρία
Διαχειρίστρια δημοσίου φόρουμ
mxarala  
 
Δημοσιεύσεις: 93


Επιστροφή στο Γενικά



Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτό το Φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group •
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com
Theme created by StylerBB.net
cron