Χώρος συζητήσεων των συλλόγων αποφοίτων τμημάτων ειδικής αγωγής

Aναζήτηση Βιβλίου

Συζητήσεις πάνω σε θέματα ειδικής αγωγής, αναπηρίας κι εκπαίδευσης
Κανόνες Φόρουμ
Καλωσορίσατε στα δημόσια φόρουμ των Σ.Α.Τ.Ε.Α.! Σας παρακαλούμε να τηρήσετε τους παρακάτω κανόνες χρήσης για όσο διάστημα συμμετέχετε στο φόρουμ.

1. Απαγορεύονται οι χυδαίες εκφράσεις.
2. Απαγορεύεται η χρήση και δημοσίευση προσωπικών δεδομένων.
3. Γράφουμε μόνο σε ελληνικό ή λατινικό αλφάβητο αντίστοιχο με τη γλώσσα που χρησιμοποιούμε. Απαγορεύονται τα Greeklish.
4. Απαγορεύεται να γράφουμε ολόκληρο το κείμενο της ανάρτησής μας με κεφαλαία γράμματα.
5. Οι τίτλοι των θεμάτων προς συζήτηση πρέπει να είναι σαφείς και σχετικοί με το θέμα.
6. Προτού ανοίξετε ένα θέμα βεβαιωθείτε ότι δεν έχει δημοσιευτεί ήδη από κάποιον άλλο. Εάν έχει δημοσιευτεί ήδη, συνεχίστε τη συζήτηση εκεί.
7. Τα θέματα δεν πρέπει να συγχέονται μεταξύ τους, π.χ. ένα παιδαγωγικό θέμα στην κατηγορία των νομικών θεμάτων.

Σε περίπτωση που παραβιάσει κάποιος τους κανόνες 1 και 2 οι αναρτήσεις θα διαγράφονται από τους συντονιστές δημόσιων φόρουμ. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 3 και 4 θα γίνεται δημόσια και προσωπική σύσταση από τους συντονιστές. Σε περίπτωση μη τήρησης του κανόνα 5 οι συντονιστές έχουν δικαίωμα αποσαφήνισης του τίτλου. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 6 και 7 οι συντονιστές είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν την ανάρτηση στη θεματική κατηγορία στην οποία ανήκει.

Aναζήτηση Βιβλίου

Δημοσίευσηαπό MoiSofi » 16 Οκτ 2012 17:45

Γεια σας συνάδελφοι.. Ψάχνω ένα βιβλίο της Μαυρομάτη ''Η ορθογραφία των καταλήξεων''. Το βιβλίο το εξέδιδαν τα ''Ελληνικά Γράμματα'', άλλα ο εκδοτικός οίκος έχει κλείσει εδώ και πολύ καιρό και όπου και αν έχω ρωτήσει δεν υπάρχει σε στοκ το συγκεκριμένο βιβλίο. Μπορεί κάποιος που το χει στην κατοχή του να μου προτίνει κάποιο παρεμφερές. Θέλω να το χρησιμοποιήσω σε μαθητή μου που έχει πρόβλημα στην ορθογραφία των καταλήξεων όλων των λέξεων και εκεί θέλω να εστιάσω φέτος το εξατομικευμένο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ. Και κάθε άλλη πρ'οταση πάνω στο τί άλλο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω θα ήταν πολύ χρήσιμη.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
MoiSofi  
 
Δημοσιεύσεις: 28

Re: Aναζήτηση Βιβλίου

Δημοσίευσηαπό mxarala » 16 Οκτ 2012 22:11

Στο http://www.prasinipriza.com/ έχει πολύ καλές ιδέες!
mxarala  
 
Δημοσιεύσεις: 93

Re: Aναζήτηση Βιβλίου

Δημοσίευσηαπό despoina » 16 Οκτ 2012 22:21

Σοφία μου εγώ πέρσι χρησιμοποίησα για την ορθογραφία των καταλήξεων του Νίκου Στρωματά "Η πρώτη μου γραμματική" για Α και Β Δημοτικού, εκδόσεις Άγκυρα. Επικεντρώνεται σε ουσιαστικά, επίθετα και ρήματα. Φέτος, βρήκα του ίδιου συγγραφέα "Η γραμματική μου" για Α Δημοτικού, εκδόσεις Άγκυρα. Το συγκεκριμένο βιβλίο έχει κεφάλαια που αφορούν: 1. πρόταση, λέξεις, φθόγγους, γράμματα, 2. τόνους, σημεία στίξης, 3. παραγωγή και σύνθεση, 4. σημασία λέξεων, 5. αρθρα, 6. ουσιαστικά, 7. επίθετα, 8. αντωνυμίες, 9. ρήματα, 10. μετοχές, 11. επιρρήματα. Θα σου πρότεινα να πάρεις το δεύτερο, γιατί τα κεφάλαια που αφορούν ουσιαστικά, επίθετα και ρήματα είναι ακριβώς ίδια με το πρώτο βιβλίο, αλλά το δεύτερο περιλαμβάνει και όλες τις άλλες ενότητες. Εμένα αυτό το βιβλίο με βοήθησε, αν το βρεις ρίξτου μια ματιά.
despoina  
 
Δημοσιεύσεις: 130

Re: Aναζήτηση Βιβλίου

Δημοσίευσηαπό despoina » 16 Οκτ 2012 22:24

Επίσης, της Ευαγγελίας Δεσύπρη "Παιχνίδια ορθογραφίας" για Α και Β Δημοτικού, εκδόσεις Παπαδόπουλος.
despoina  
 
Δημοσιεύσεις: 130

Re: Aναζήτηση Βιβλίου

Δημοσίευσηαπό mitilefi » 29 Οκτ 2012 23:40

Σχετικά με το υπό εξάντληση βιβλίο (της Μαυρομάτη) έτυχε πρόσφατα να το έχω παραγγείλει από ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο και να το έχει. Συγκεκριμένα το βρήκα στο biblioasi.gr <info@biblioasi.gr>. Αν θέλεις κάνε μια προσπάθεια μήπως έχει και άλλα αντίτυπα
mitilefi  
 
Δημοσιεύσεις: 4

Re: Aναζήτηση Βιβλίου

Δημοσίευσηαπό MoiSofi » 01 Νοέμ 2012 19:08

Eυχαριστώ πολύ παιδιά !! πήρα του Στρωματα, Η γραμματικη μου Α Δημοτικου και καλύπτει αυτά που θέλω.. να είστε καλα !!!
MoiSofi  
 
Δημοσιεύσεις: 28


Επιστροφή στο Γενικά



Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτό το Φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group •
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com
Theme created by StylerBB.net
cron