Χώρος συζητήσεων των συλλόγων αποφοίτων τμημάτων ειδικής αγωγής

Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Συζητήσεις πάνω σε θέματα ειδικής αγωγής, αναπηρίας κι εκπαίδευσης
Κανόνες Φόρουμ
Καλωσορίσατε στα δημόσια φόρουμ των Σ.Α.Τ.Ε.Α.! Σας παρακαλούμε να τηρήσετε τους παρακάτω κανόνες χρήσης για όσο διάστημα συμμετέχετε στο φόρουμ.

1. Απαγορεύονται οι χυδαίες εκφράσεις.
2. Απαγορεύεται η χρήση και δημοσίευση προσωπικών δεδομένων.
3. Γράφουμε μόνο σε ελληνικό ή λατινικό αλφάβητο αντίστοιχο με τη γλώσσα που χρησιμοποιούμε. Απαγορεύονται τα Greeklish.
4. Απαγορεύεται να γράφουμε ολόκληρο το κείμενο της ανάρτησής μας με κεφαλαία γράμματα.
5. Οι τίτλοι των θεμάτων προς συζήτηση πρέπει να είναι σαφείς και σχετικοί με το θέμα.
6. Προτού ανοίξετε ένα θέμα βεβαιωθείτε ότι δεν έχει δημοσιευτεί ήδη από κάποιον άλλο. Εάν έχει δημοσιευτεί ήδη, συνεχίστε τη συζήτηση εκεί.
7. Τα θέματα δεν πρέπει να συγχέονται μεταξύ τους, π.χ. ένα παιδαγωγικό θέμα στην κατηγορία των νομικών θεμάτων.

Σε περίπτωση που παραβιάσει κάποιος τους κανόνες 1 και 2 οι αναρτήσεις θα διαγράφονται από τους συντονιστές δημόσιων φόρουμ. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 3 και 4 θα γίνεται δημόσια και προσωπική σύσταση από τους συντονιστές. Σε περίπτωση μη τήρησης του κανόνα 5 οι συντονιστές έχουν δικαίωμα αποσαφήνισης του τίτλου. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 6 και 7 οι συντονιστές είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν την ανάρτηση στη θεματική κατηγορία στην οποία ανήκει.

Re: Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Δημοσίευσηαπό mxarala » 04 Δεκ 2011 17:16

Όλγα μου αρέσει πολύ η ιδέα σου...Κι εγώ ακριβώς έτσι αισθάνομαι κάθε χρόνο...Ψάχνω να βρω σεμινάρια ΠΡΑΚΤΙΚΑ και ΟΧΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ..Άσκοπα όμως. Τα περισσότερα πρακτικά κοστολογούνται στο 200ευρω!!!και πάνω!!! Μακάρι να μπορούσα να έρχομαι συχνότερα Θεσσαλονίκη από Κιλκίς..Στο τέλος θα νοικιάσω κι ένα διαμερισματάκι...Λέτε θα μπορούσε να γίνει και διαδικτυακά κάτι τέτοιο? Π.χ. να στέλνουμε ο ένας στον άλλον υλικό και να το σχολιάζουμε μέσω skype??? Π
mxarala  
 
Δημοσιεύσεις: 93

Re: Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Δημοσίευσηαπό dimitriadouioanna » 04 Δεκ 2011 20:21

πολύ καλή ιδέα!!! πρακτικά και χρήσιμα!νομίζω ότι η εμπειρία μας, πλέον, μας το επιτρέπει! ας βοηθήσουμε όλοι όλους!!! ;)
ioanna dim[b][size=50][color=#FF4080]
dimitriadouioanna  
 
Δημοσιεύσεις: 19

Re: Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Δημοσίευσηαπό martielli » 04 Δεκ 2011 20:59

Νομίζω και εγώ πως η ιδέα σου Όλγα είναι καταπληκτική. Η γνώση και η εμπειρία πρέπει να μοιράζεται για την ποιοτικότερη δουλειά μας και για το κέρδος των μαθητών μας. Ναι, όντως είναι δύσκολη η συνάντηση πολλών συναδέλφων σε ένα μέρος. Ωστόσο, η φωτογράφιση των υλικών μας και η συζήτηση μέσω skype θα βοηθούσε και εμάς που είμαστε πιο μακριά. Βέβαια, η σκέψη αυτή μπορει να λειτουργήσει σαν εφαλτήριο για παρόμοιες ενέργειες και σε άλλες πόλεις. Λοιπόν, ας το οργανώσουμε και νομίζω πως θα ακολουθήσουν πολλοί. Θα περιμένουμε να οργανωθεί η πρώτη συνάντηση. Ενόψει Χριστουγεννιάτικων αργιών, νομίζω πως θα έχουμε χρόνο να τα πούμε στη Θεσ/νίκη απο κοντά
martielli  
 
Δημοσιεύσεις: 122

Re: Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Δημοσίευσηαπό despoina » 10 Δεκ 2011 20:44

Βρίσκω την ιδέα εκπληκτική!! Οι παλιότεροι έχετε την εμπειρία που εμείς οι νεότεροι χρειαζόμαστε άλλα 7-8 για να τη συλλέξουμε και οι απορίες που γεννιούνται καθημερινά είναι πολλές... Και αν λέτε εσείς ότι κάθε χρόνο νιώθετε ανασφάλεια για τη δουλειά σας, τότε αντιλαμβάνομαι πως όσα χρόνια και να περάσουν, πάντα θα έχουμε την ανασφάλεια για κάθε καινούργιο παιδί που γνωρίζουμε. Νομίζω πως πρέπει να το οργανώσουμε και στις γιορτές, αλλά και μέσα στο καλοκαίρι. Να είναι μια κίνηση σε βάθος χρόνου, ξεκινώντας από την αξιολόγηση και τη διαμόρφωση του Ε.Ε.Π. και φτάνοντας στα υλικά και τις μεθόδους, ανάλογα με την κατηγορία αναπηρίας ή εκπαιδευτικών αναγκών και την τελική αξιολόγηση και τις προτάσεις για την επόμενη χρονιά. Μια σχολική χρονιά, όπως τη ζούμε ο καθένας χωριστά, σε πολλές συναντήσεις με διαφορετικό θέμα κάθε φορά. Θα μπορούσαν να κρατηθούν και πρακτικά τα οποία θα μοιράζονταν σε όσους ενδιαφέρονται και δεν μπορούν να παρεβρεθούν. Επίσης, θα μπορούσαν να συζητηθούν θέματα που αφορούν σοβαρά προβλήματα συμπεριφοράς, παιδική παραβατικότητα και κινήσεις που εμείς οι δάσκαλοι ειδικής αγωγής πρέπει να κάνουμε σε συνεργασία με το σχολείο, ώστε να αντιμετώπισουμε ζητήματα νομικά (καταγγελίες από γονείς εις βάρος του παιδιού ή τους εκπαιδευτικούς, πρακτικά που οφείλουν να αποστέλονται στους συμβούλους, πρωτοβάθμια κλπ). Για το τελευταίο θέμα ειδικά φέτος με ενδιαφέρει πολύ, καθώς έχουμε στο σχολείο παιδί με επικίνδυνες συμπεριφορές, η κατάσταση είναι έκρυθμη και έχουμε πελαγώσει όλοι οι εκπαιδευτικοί... Οπότε τα θέματα με τα οποία μπορούμε να ασχοληθούμε είναι πραγματικά πολλά!
despoina  
 
Δημοσιεύσεις: 130

Re: Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Δημοσίευσηαπό coma » 15 Δεκ 2011 20:14

πολύ καλή ιδέα! πάντα η ανταλλαγή απόψεων σε τέτοια θέματα είναι δημιουργική. ας κάνουμε μια πρώτη διερευνητική συνάντηση και βλέπουμε πώς θα πάει.
coma  
 
Δημοσιεύσεις: 39

Re: Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Δημοσίευσηαπό xriand » 26 Ιαν 2012 18:54

πολυ καλα ιδεα.οι γνωσεις μας ειναι θησαυρος και τα σεμιναρια ωχριουν μπροστα στην πρακτικη και την εμπειρια που συλλεγουμε.ο καθενας μπορει να καταθεσει την εμπειρια του και τις αμφιβολιες ή τις απορειες του και να πετυχουμε μια εποικοδομητικη συναντηση
xriand  
 
Δημοσιεύσεις: 20

Re: Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Δημοσίευσηαπό maraki1986 » 01 Απρ 2012 20:33

Oλγα μου βρισκω την ιδεα σου πολυ καλη δηλαδη αν γινει κατι τετοιο τριτη μετα το πασχα η τεταρτη θα ειναι υπεροχο!ενημερωσε μας !!! :D
maraki1986  
 
Δημοσιεύσεις: 29

Re: Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Δημοσίευσηαπό mxarala » 02 Απρ 2012 14:38

Όλγα εγώ είμαι μέσα...Ενημερώστε για τις λεπτομέρειες... ;)
mxarala  
 
Δημοσιεύσεις: 93

Re: Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Δημοσίευσηαπό mxarala » 03 Απρ 2012 15:40

Κατά προτίμηση πρωινές ώρες, για να μπορέσουμε να έρθουμε οι μακρινοί :D
mxarala  
 
Δημοσιεύσεις: 93

Re: Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Δημοσίευσηαπό mxarala » 05 Απρ 2012 15:46

Εμένα με βολεύει αυτή η μέρα.....Περιμένω για την τελική μας απόφαση :-)
mxarala  
 
Δημοσιεύσεις: 93

Re: Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Δημοσίευσηαπό dimitriadouioanna » 06 Απρ 2012 19:34

Ολγα, υπολογισε κι εμενα!
ioanna dim[b][size=50][color=#FF4080]
dimitriadouioanna  
 
Δημοσιεύσεις: 19

Re: Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Δημοσίευσηαπό mairoula » 08 Απρ 2012 09:55

Και εμένα μου αρέσει πολύ η ιδέα σου Όλγα. Αν υπάρχει περιθώριο για ένα ακόμη άτομο θα ήθελα και εγώ να έρθω στη συνάντηση.
Μαίρη
mairoula  
 
Δημοσιεύσεις: 8

Re: Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Δημοσίευσηαπό maraki1986 » 08 Απρ 2012 23:08

Εμενα Ολγα μου οχι αλλα ελπιζω σε μια επομενη συναντηση!! :)
maraki1986  
 
Δημοσιεύσεις: 29

Re: Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Δημοσίευσηαπό PAGONI KIKI » 18 Απρ 2012 12:13

ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΟΛΓΑ ΓΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΝΗΚΕΙ?ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΗΔΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΩΝ ΔΑΣΚΑΛΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΠΙΕΡΙΑΣ!ΑΣΧΕΤΟ?ΤΥΧΑΙΟ?ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ ΟΠΩΣ ΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙ!
PAGONI KIKI  
 
Δημοσιεύσεις: 40

Re: Να μάθουμε ο ένας απ΄τον άλλον;

Δημοσίευσηαπό martielli » 30 Μάιος 2012 13:49

Με δεδομενο οτι λόγω εκλογών ίσως δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να ειμαστε στα σχολεια τη Δευτέρα στις 18 Ιουνίου, τι θα λέγατε για τοτε? Ενδιαφέροντα θέματα και τα δυο Ολγάκι μου. Διαφορετική ημερομηνία βολική κατα τη γνωμη μου είναι το Σάββατο 16 Ιουνίου. Τι λέτε?
martielli  
 
Δημοσιεύσεις: 122

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικά



Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτό το Φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 42 επισκέπτες

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group •
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com
Theme created by StylerBB.net