Χώρος συζητήσεων των συλλόγων αποφοίτων τμημάτων ειδικής αγωγής

Έγγραφα για παράλληλη

Συζητήσεις περί διδακτικής μεθοδολογίας, εκπαιδευτικού υλικού κ.α.
Κανόνες Φόρουμ
Καλωσορίσατε στα δημόσια φόρουμ των Σ.Α.Τ.Ε.Α.! Σας παρακαλούμε να τηρήσετε τους παρακάτω κανόνες χρήσης για όσο διάστημα συμμετέχετε στο φόρουμ.

1. Απαγορεύονται οι χυδαίες εκφράσεις.
2. Απαγορεύεται η χρήση και δημοσίευση προσωπικών δεδομένων.
3. Γράφουμε μόνο σε ελληνικό ή λατινικό αλφάβητο αντίστοιχο με τη γλώσσα που χρησιμοποιούμε. Απαγορεύονται τα Greeklish.
4. Απαγορεύεται να γράφουμε ολόκληρο το κείμενο της ανάρτησής μας με κεφαλαία γράμματα.
5. Οι τίτλοι των θεμάτων προς συζήτηση πρέπει να είναι σαφείς και σχετικοί με το θέμα.
6. Προτού ανοίξετε ένα θέμα βεβαιωθείτε ότι δεν έχει δημοσιευτεί ήδη από κάποιον άλλο. Εάν έχει δημοσιευτεί ήδη, συνεχίστε τη συζήτηση εκεί.
7. Τα θέματα δεν πρέπει να συγχέονται μεταξύ τους, π.χ. ένα παιδαγωγικό θέμα στην κατηγορία των νομικών θεμάτων.

Σε περίπτωση που παραβιαστεί κάποιος από τους κανόνες 1 και 2 οι αναρτήσεις θα διαγράφονται από τους συντονιστές δημόσιων φόρουμ. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 3 και 4 θα γίνεται δημόσια και προσωπική σύσταση από τους συντονιστές. Σε περίπτωση μη τήρησης του κανόνα 5 οι συντονιστές έχουν δικαίωμα αποσαφήνισης του τίτλου. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 6 και 7 οι συντονιστές είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν την ανάρτηση στη θεματική κατηγορία στην οποία ανήκει.

Έγγραφα για παράλληλη

Δημοσίευσηαπό Anastasiavou » 14 Οκτ 2013 16:11

Καλησπέρα συνάδερφοι. Θα μπορούσε σας παρακαλώ κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με τα καθήκοντα του εκπαιδευτικού της παράλληλης στήριξης ως προς τα διάφορα έγγραφα που πρέπει να καταθέτουμε ανά τακτά χρονικά διαστήματα στη σύμβουλο; Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος αλλά από ότι άκουσα πρέπει να συμπληρώνουμε, για παράδειγμα, ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα με τους μαθησιακούς στόχους. Μπορείτε να μου πείτε πιο αναλυτικά τι άλλο πρέπει να κάνω και αν υπάρχουν κάπου σχετικές φόρμες συμπλήρωσης. Στο σχολείο μου ο διευθυντής δυστυχώς δεν ήξερε να μου πει. Σας ευχαριστώ πολύ
Anastasiavou  
 
Δημοσιεύσεις: 3

Re: Έγγραφα για παράλληλη

Δημοσίευσηαπό depashal » 14 Οκτ 2013 23:07

Αναστασία, καλησπέρα.

Δούλεψα για 2 χρόνια στο πρόγραμμα της παράλληλης (στη Δυτική Θεσσαλονίκη) και μας ζητούσαν να συμπληρώνουμε ημερολόγια αναστοχασμού στα οποία αναφέραμε περιστατικά από τη σχολική καθημερινότητα του μαθητή μας. Μπορούσαμε για παράδειγμα να αναφέρουμε ένα περιστατικό που έγινε κατά τη διάρκεια του διαλείμματος ή κάτι που συνέβη μέσα στην τάξη. Δεν ήταν απαραίτητο να γράφουμε για κάθε μέρα, μόνο αν είχαμε κάτι να αναφέρουμε.
Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να σας τα ζητήσουν, οπότε μην άγχεσαι.

Η κάθε πρωτοβάθμια έδινε τα δικά τις έντυπα, οπότε και να βρεις μια φόρμα δεν είναι σίγουρο πως θα σου χρειαστεί.
Ο σύμβουλος ειδικής αγωγής θα σας καλεί σε μηνιαίες ημερίδες-συναντήσεις κι εκεί θα σας ενημερώνουν για τα πάντα.
Ακόμη, γνωρίζω από συναδέλφους που δούλεψαν σε άλλες πρωτοβάθμιες πως δεν τους ζητήθηκε να γράψουν τίποτα.
depashal  
 
Δημοσιεύσεις: 26

Re: Έγγραφα για παράλληλη

Δημοσίευσηαπό Anastasiavou » 15 Οκτ 2013 15:48

Σε ευχαριστώ πολύ depashal!
Anastasiavou  
 
Δημοσιεύσεις: 3

Re: Έγγραφα για παράλληλη

Δημοσίευσηαπό alina » 21 Οκτ 2014 14:35

Κι εγώ μέχρι τώρα δικά μου εργαλεία χρησιμοποιούσα αλλά φέτος τα εμπλούτισα με κάποια κομμάτια του Λατω και του Detroit. Τα περισσότερα ήταν από το Λατω. Είναι καλό εργαλείο αλλά νομίζω ότι τυπικά , εφόσον δεν έχουμε εκπαιδευτεί σε αυτό και πιστοποιηθεί για να το εφαρμόζουμε, δεν μπορούμε επίσημα να το χρησιμοποιούμε και να το επικαλούμαστε.
eshall
alina  
 
Δημοσιεύσεις: 1


Επιστροφή στο Παιδαγωγικά Θέματα



Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτό το Φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group •
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com
Theme created by StylerBB.net