Χώρος συζητήσεων των συλλόγων αποφοίτων τμημάτων ειδικής αγωγής

Τι άλλο να κάνω πια με τους γονείς αυτούς;;;

Συζητήσεις σχετικά με την υπάρχουσα νομοθεσία της ειδικής αγωγής
Κανόνες Φόρουμ
Καλωσορίσατε στα δημόσια φόρουμ των Σ.Α.Τ.Ε.Α.! Σας παρακαλούμε να τηρήσετε τους παρακάτω κανόνες χρήσης για όσο διάστημα συμμετέχετε στο φόρουμ.

1. Απαγορεύονται οι χυδαίες εκφράσεις.
2. Απαγορεύεται η χρήση και δημοσίευση προσωπικών δεδομένων.
3. Γράφουμε μόνο σε ελληνικό ή λατινικό αλφάβητο αντίστοιχο με τη γλώσσα που χρησιμοποιούμε. Απαγορεύονται τα Greeklish.
4. Απαγορεύεται να γράφουμε ολόκληρο το κείμενο της ανάρτησής μας με κεφαλαία γράμματα.
5. Οι τίτλοι των θεμάτων προς συζήτηση πρέπει να είναι σαφείς και σχετικοί με το θέμα.
6. Προτού ανοίξετε ένα θέμα βεβαιωθείτε ότι δεν έχει δημοσιευτεί ήδη από κάποιον άλλο. Εάν έχει δημοσιευτεί ήδη, συνεχίστε τη συζήτηση εκεί.
7. Τα θέματα δεν πρέπει να συγχέονται μεταξύ τους, π.χ. ένα παιδαγωγικό θέμα στην κατηγορία των νομικών θεμάτων.

Σε περίπτωση που παραβιαστεί κάποιος από τους κανόνες 1 και 2 οι αναρτήσεις θα διαγράφονται από τους συντονιστές δημόσιων φόρουμ. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 3 και 4 θα γίνεται δημόσια και προσωπική σύσταση από τους συντονιστές. Σε περίπτωση μη τήρησης του κανόνα 5 οι συντονιστές έχουν δικαίωμα αποσαφήνισης του τίτλου. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 6 και 7 οι συντονιστές είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν την ανάρτηση στη θεματική κατηγορία στην οποία ανήκει.

Τι άλλο να κάνω πια με τους γονείς αυτούς;;;

Δημοσίευσηαπό eltsiotr » 19 Μάιος 2013 21:53

Χαίρεται Συνάδελφοι.
Δουλεύω σε Π.Σ. μαθητή με μέτριο αυτισμό και ΔΕΠΠΥ.Οι γονείς δέχονται μόνο το 2ο!Αρνούνται και απορρίπτουν καθοδήγηση ή παρέμβαση ειδικού παιδαγωγού, ξέρουν τα πάντα για τους νόμους, είναι περισσότερο εμμονικοί οι ίδιοι παρά το παιδί!Ρίχνουν συνεχώς φταίξιμο σε όλους τους άλλους και βρίζουν,δε σέβονται και μαλώνουν συχνά μπροστά στο παιδί!
Ο μαθητής φέτος χρειάζεται επαναξιολόγηση και με πολύ κόπο τους έπεισα να στείλουν την αίτηση.
Θα χρειαστώ μάλλον βοήθεια ή έστω κάποια συμβουλή γιατί το ζήτημα της σχέσης μου με τους γονείς του παιδιού μου έχει φτάσει στα άκρα!Αρκεί να σας πω ότι- έχοντας βέβαια ενημερωθεί από προηγούμενους συναδέλφους του Τ.Ε - ολόκληρη τη χρονιά κρατούσα με νύχια και με δόντια τις λεπτές κλωστές ισορροπίας της σχέσης μας χωρίς να δώσω καμία αφορμή (όχι πως θα το επιδίωκα, αλλά εκείνοι ξεψειρίζαν τα πάντα και έψαχναν για ένα έστω μικρό ψεγάδι στο έργο μου)!!! Χωρίς λόγο θεώρησαν μια παρέμβασή μου (με αρνητική ενίσχυση) υπερβολική, παράλογη, κάναν φασαρία έξω απ'το σχολείο και ΜΠΡΟΣΤΑ στο παιδί, έσκισαν και μου πέταξαν την αίτηση, αρνούνται να πάνε στο ΚΕΔΔΥ, πλησίασε αρκετά προς το μέρος μου ο πατέρας με απειλητικές διαθέσεις λέγοντάς μου ότι αυτό που έκανα ήταν βιασμός της ψυχολογίας ανηλίκου κι έφυγε βρίζοντας αφού μια συνάδελφος μπήκε ανάμεσά μας μπας και ηρεμούσε!!!!Το μεσημέρι της ίδιας ημέρας έψαξαν το σπίτι της δασκάλας της τάξης και περίμεναν απ'έξω για να της παραπονεθούν!!(ευτυχώς εκείνη έλειπε κι έμαθε απ'αλλού για το περιστατικό μένοντας άφωνη!!!). Φυσικά η δική μου παρέμβαση δεν ήταν παράλογη και προσβλητική, ούτε κούρασα ψυχολογικά το μαθητή. Ο διευθυντής μου και οι συνάδελφοι (μάρτυρες κάποιοι του συμβάντος) μπορούν να το επιβεβαιώσουν! Εδωσα την ψυχή μου κι όχι μόνο δεν αναγνωρίστηκε τίποτα αλλά θα κινδυνεύω κιόλας?
Θέλω να ξέρω, ενέργειες που μπορεί να κάνει η οικογένεια αυτή θα με θέσουν σε αυτοδίκαιη αργία ακόμη κι αν όλο το βάρος(δίκαιο) της ζυγαριάς γέρνει προς το μέρος μου?
Και δεύτερον τι πρέπει ή μπορώ εγώ να κάνω για να 'μαι καλυμμένη σε περίπτωση που χρειαστεί;
Ευχαριστώ...
eltsiotr  
 
Δημοσιεύσεις: 19

Re: Τι άλλο να κάνω πια με τους γονείς αυτούς;;;

Δημοσίευσηαπό ioannou_konstantinos » 26 Μάιος 2013 16:02

Eλένη είναι ολοφάνερο ότι οι γονείς είναι προβληματικοί.
Στη θέση θα έφτιαχνα γερές συμμαχίες με όσους αναγνωρίζουν τον παραλογισμό και το πρόβλημα των γονέων.

Θα έκανα συζήτηση και θα ζητούσα στήριξη

α) από συναδέλφους,
β) διευθυντή,
γ) οπωσδήποτε σχολικό σύμβουλο ειδικής και γενικής εκπαίδευσης

Ζήτα να γίνει σύλλογος διδασκόντων όπου θα καταγραφεί το περιστατικό και ζήτα να έρθει στο σύλλογο διδασκόντων και κάποιος σύμβουλος.

Επίσης: πρέπει να ενημερώσεις και τον τοπικό σύλλογο δασκάλων και τους αιρετούς της περιοχής.
Πρέπει να ξέρουν τι παίζει σε περίπτωση που οι γονείς κάνουν κάτι εις βάρος σου.

Τέλος, ίσως θα έπρεπε να το μάθει και ο προϊστάμενος έτσι ώστε να μην πέσει από τα σύννεφα. Το πρώτο όμως βήμα είναι σύλλογος διδασκόντων μαζί με σύμβουλο.

Γενικά οι γονείς αυτοί θέλουν ψυχολογική-συμβουλευτική στήριξη που δεν νομίζω ότι εσύ μπορείς να την προτείνεις όσο ένας σχολικός σύμβουλος που θα μιλήσει μαζί τους ή ακόμα και ο ίδιος ο προϊστάμενος. Κράτα τη ψυχραιμία σου και χαμηλούς τόνους και εξασφάλισε τις συμμαχίες που σου ανέφερα.
ioannou_konstantinos  
 
Δημοσιεύσεις: 160

Re: Τι άλλο να κάνω πια με τους γονείς αυτούς;;;

Δημοσίευσηαπό eltsiotr » 28 Μάιος 2013 20:59

Ευχαριστώ.
Οντως είναι δύσκολο να αντιμετωπίσει κανίς αυτούς τους γονείς...
Ακολούθησα τις τυπικές διαδικασίες κ είμαι καλυμμένη...Θεωρώ(γιατί ποτέ δε ξέρεις τι σου ξημερώνει)...
:roll:
eltsiotr  
 
Δημοσιεύσεις: 19


Επιστροφή στο Νομικά Θέματα



Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτό το Φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group •
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com
Theme created by StylerBB.net
cron