Χώρος συζητήσεων των συλλόγων αποφοίτων τμημάτων ειδικής αγωγής

Παράλληλη Στήριξη για μαθήτρια με ψυχοκινητική ανωριμότητα

Συζητήσεις σχετικά με την υπάρχουσα νομοθεσία της ειδικής αγωγής
Κανόνες Φόρουμ
Καλωσορίσατε στα δημόσια φόρουμ των Σ.Α.Τ.Ε.Α.! Σας παρακαλούμε να τηρήσετε τους παρακάτω κανόνες χρήσης για όσο διάστημα συμμετέχετε στο φόρουμ.

1. Απαγορεύονται οι χυδαίες εκφράσεις.
2. Απαγορεύεται η χρήση και δημοσίευση προσωπικών δεδομένων.
3. Γράφουμε μόνο σε ελληνικό ή λατινικό αλφάβητο αντίστοιχο με τη γλώσσα που χρησιμοποιούμε. Απαγορεύονται τα Greeklish.
4. Απαγορεύεται να γράφουμε ολόκληρο το κείμενο της ανάρτησής μας με κεφαλαία γράμματα.
5. Οι τίτλοι των θεμάτων προς συζήτηση πρέπει να είναι σαφείς και σχετικοί με το θέμα.
6. Προτού ανοίξετε ένα θέμα βεβαιωθείτε ότι δεν έχει δημοσιευτεί ήδη από κάποιον άλλο. Εάν έχει δημοσιευτεί ήδη, συνεχίστε τη συζήτηση εκεί.
7. Τα θέματα δεν πρέπει να συγχέονται μεταξύ τους, π.χ. ένα παιδαγωγικό θέμα στην κατηγορία των νομικών θεμάτων.

Σε περίπτωση που παραβιαστεί κάποιος από τους κανόνες 1 και 2 οι αναρτήσεις θα διαγράφονται από τους συντονιστές δημόσιων φόρουμ. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 3 και 4 θα γίνεται δημόσια και προσωπική σύσταση από τους συντονιστές. Σε περίπτωση μη τήρησης του κανόνα 5 οι συντονιστές έχουν δικαίωμα αποσαφήνισης του τίτλου. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 6 και 7 οι συντονιστές είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν την ανάρτηση στη θεματική κατηγορία στην οποία ανήκει.

Παράλληλη Στήριξη για μαθήτρια με ψυχοκινητική ανωριμότητα

Δημοσίευσηαπό dimigian » 03 Απρ 2013 22:26

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω μια μαθήτρια με μεγάλη καθυστέρηση στην ανάπτυξη της η οποία προορίζεται κανονικά για Ειδικό Σχολείο. Για το λόγο ότι δεν υπάρχει στο νησί (Θάσος) φοιτεί στο Τμήμα Ένταξης. Έχω προτείνει όμως στη μητέρα της το πλαίσιο της παράλληλης στήριξης, ώστε η μικρή να αξιοποιεί όλες τις ώρες αλλά και να γίνεται καλύτερη και αποδοτικότερη δουλειά με το δάσκαλο της τάξης και του τμήματος ένταξης.
Η ίδια αρχικά ήταν αρνητική, μετα όμως μου αποκάλυψε ότι δε θα την πείραζε να υπήρχε αποκλειστικός δάσκλος για την κόρη της, αλλά φοβάται ότι αν ζητήσει παράλληλη στήριξη και δεν της εγκριθεί δε θα μπορεί να γραφτεί και στο Τμήμα Ένταξης μετά γιατί δε θα έχει πρόταση από τα ΚΕΔΔΥ.
Και ρωτάω. Ισχύει κάτι τέτοιο; Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να το προβλέπει αυτό ή τα ΚΕΔΔΥ λένε ότι θέλουν;

Όποιος ξέρει και μπορεί να μου απαντήσει, θα μ' εξυπηρετούσε. Ευχαριστώ!
dimigian  
 
Δημοσιεύσεις: 18

Re: Παράλληλη Στήριξη για μαθήτρια με ψυχοκινητική ανωριμότη

Δημοσίευσηαπό martielli » 04 Απρ 2013 21:23

Καλησπέρα. Για να μην κάνω κάποιο λάθος, σου στέλνω την άποψή μου με κάθε επιφύλαξη. Νομίζω οτι παράλληλη δικαιούνται τα παιδιά στο φάσμα του αυτισμου και τα τυφλά. Μπορείς να ρωτήσεις και το κεδδυ. Και εγώ θα ρωτήσω αύριο τα ΚΕΔΔΥ με τα οποία συστεγαζόμαστε και θα σου στείλω. Επιπλέον, εδώ στην Ξάνθη για μια περίπτωση παιδιού με σύνδρομο Down, που αιτήθηκαν οι γονείς παράλληλη, το ΚΕΔΔΥ είπε πως δε δικαιούται. Δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο πάτημα σε νομο. Θα προσπάθήσω να μάθω περισσότερα αυριο. Καλό θα ήταν να τηλεφωνούσες εσύ ή η μητέρα στο ΚΕΔΔΥ
martielli  
 
Δημοσιεύσεις: 122

Re: Παράλληλη Στήριξη για μαθήτρια με ψυχοκινητική ανωριμότη

Δημοσίευσηαπό Afro Diti » 05 Απρ 2013 22:43

Τα ΚΕΔΔΥ έχουν συμβουλευτικό ρόλο, την τελευταία λέξη θα την πούνε οι γονείς (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) εάν θέλουν να παρακολουθήσει το παιδί το πλαίσιο που του προτείνει το ΚΕΔΔΥ . Δηλ η υπηρεσία εάν προτείνει π.χ. Ειδ. Σχολείο αλλά ο γονιός δε συμφωνήσει το παιδί δε θα παρακολουθήσει το πρόγραμμά του Ειδικού Σχ. Και να προτείνει Παράλληλη Στήριξης το ΚΕΔΔΥ το παιδί είναι γραμμένο στο κανονικό σχολείο οπότε θα συνεχίσει να παρακολουθεί το πρόγραμμα του άρα και το Τμ. Ένταξης..
Afro Diti  
 
Δημοσιεύσεις: 28

Re: Παράλληλη Στήριξη για μαθήτρια με ψυχοκινητική ανωριμότη

Δημοσίευσηαπό dimigian » 08 Απρ 2013 21:42

Αφροδίτη και εγώ νομίζω ότι δε θα υπάρξει πρόβλημα να αποκλιστεί το κορίτσι από το Τμήμα Ένταξης αν δεν εγκριθεί Παράλληλη στήριξη γιατί είχα και παρόμοιο περιστατικό με παιδί με αυτισμό. Η γνωμάτευση του ΚΕΔΔΥ έχει πάνω συγκεκριμένη πρόταση για Τμ. Ένταξης αυτή τη στιγμή και εγώ δεν μπορώ όμως να εγγυηθώ στη μητέρα στη μητέρα ότι αν το αλλάξει και ζητήσει παράλληλη στήριξη δε θα έχουμε κανένα γραφειοκρατικό πρόβλημα σύμφωνα με την πληροφόρηση που αυτή έχει.
Μάλλον πρέπει να μιλήσω με τα ίδια τα ΚΕΔΔΥ και να το ξεδιαλύνω. Αλλά πως θα ξέρω ότι αυτοί δε δρουν μεροληπτικά;
Γι' αυτό και ζήτησα πρωτίστως τη γνώμη σας.
dimigian  
 
Δημοσιεύσεις: 18

Re: Παράλληλη Στήριξη για μαθήτρια με ψυχοκινητική ανωριμότη

Δημοσίευσηαπό Afro Diti » 16 Απρ 2013 21:20

Σαν τί γραφειοκρατικό να έχεις? Άλλωστε στο Τμ. Ενταξης φοιτούν και μαθητές οι οποιοι δεν έχουν γνωμάτευση από ΚΕΔΔΥ ... τους προτείνουν οι δάσκαλοι..οποτε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για το παιδί!
Afro Diti  
 
Δημοσιεύσεις: 28

Re: Παράλληλη Στήριξη για μαθήτρια με ψυχοκινητική ανωριμότη

Δημοσίευσηαπό kostas25 » 22 Απρ 2013 20:18

ειμαι φετος σε ΚΕΔΔΥ και ισχυει οτι λεει η Ελλη.το υπουργειο δινει παραλληλη σε αυτισμο και τυφλα μονο.
απο την αλλη το ΚΕΔΔΥ απλα προτεινει!τη τελικη αποφαση την εχουν οι γονεις και εννοειται οτι μπορει να παρακολουθησει το Τ.Ε.
kostas25  
 
Δημοσιεύσεις: 95


Επιστροφή στο Νομικά Θέματα



Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτό το Φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group •
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com
Theme created by StylerBB.net
cron