Χώρος συζητήσεων των συλλόγων αποφοίτων τμημάτων ειδικής αγωγής

Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Συζητήσεις πάνω σε θέματα ειδικής αγωγής, αναπηρίας κι εκπαίδευσης
Κανόνες Φόρουμ
Καλωσορίσατε στα δημόσια φόρουμ των Σ.Α.Τ.Ε.Α.! Σας παρακαλούμε να τηρήσετε τους παρακάτω κανόνες χρήσης για όσο διάστημα συμμετέχετε στο φόρουμ.

1. Απαγορεύονται οι χυδαίες εκφράσεις.
2. Απαγορεύεται η χρήση και δημοσίευση προσωπικών δεδομένων.
3. Γράφουμε μόνο σε ελληνικό ή λατινικό αλφάβητο αντίστοιχο με τη γλώσσα που χρησιμοποιούμε. Απαγορεύονται τα Greeklish.
4. Απαγορεύεται να γράφουμε ολόκληρο το κείμενο της ανάρτησής μας με κεφαλαία γράμματα.
5. Οι τίτλοι των θεμάτων προς συζήτηση πρέπει να είναι σαφείς και σχετικοί με το θέμα.
6. Προτού ανοίξετε ένα θέμα βεβαιωθείτε ότι δεν έχει δημοσιευτεί ήδη από κάποιον άλλο. Εάν έχει δημοσιευτεί ήδη, συνεχίστε τη συζήτηση εκεί.
7. Τα θέματα δεν πρέπει να συγχέονται μεταξύ τους, π.χ. ένα παιδαγωγικό θέμα στην κατηγορία των νομικών θεμάτων.

Σε περίπτωση που παραβιάσει κάποιος τους κανόνες 1 και 2 οι αναρτήσεις θα διαγράφονται από τους συντονιστές δημόσιων φόρουμ. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 3 και 4 θα γίνεται δημόσια και προσωπική σύσταση από τους συντονιστές. Σε περίπτωση μη τήρησης του κανόνα 5 οι συντονιστές έχουν δικαίωμα αποσαφήνισης του τίτλου. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 6 και 7 οι συντονιστές είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν την ανάρτηση στη θεματική κατηγορία στην οποία ανήκει.

Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό MoiSofi » 17 Φεβ 2013 10:42

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας και πώς μπορώ να κινηθώ για το παρακάτω θέμα. Ο σύμβουλος ειδικής αγωγής στην Κρήτη που είναι ένας για όλο το νησί έκανε 2 ημερίδες στα Χανιά και δεν κάλεσε την παράλληλη στάριξη. Έχει κάνει συναντήσεις για την παράλληλη σε όλο το νησί εκτός απο τα Χανιά. Πού μπορώ να απευθυνθώ για να αναφέρω το γεγονός; Οι παράλληλες δεν είναι ειδικοί παδαγωγοί;; Τί διαχωρισμοό είναι αυτός. Και να τονίσω ότι έχει κάνει σε όλους τους νομούς ημερίδα για τις παράλληλες στηρίξεις, αλλά στα Χανιά δεν έχει κάνει. Μου τηλεφωνούν συνάδελφοι για τις ημερίδες και πραγματικα ντρέπομαι που τους λέω ότι είμαστε απ έξω εμεις. Αν και κανονικά άλλοι θα 'πρεπε να ντρέπονται. Επίσης όλες οι παράλληλες στα Χανιά ειναι πε71 θα μπορούσαμε κάλλιστα να χουμε παρακολουθήσει την ημερίδα. Το οτι είμαστε φέτος σε γενικό πλαίσιο δε σημαίνει οτι του χρόνου δε θα 'μαστε σε ειδικό πλαίσιο. Το mail που ηρθε στο σχολείο συγκεκριμένα για τις συναντήσεις είχε τίτλο ''ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ'' . Κ αι ρωτάω εξαιρετικά επείγον για ποιον ; για τα τμήματα ένταξης που τα έχουν οι Μαρασλίτες ;; Είμαι υποχρεωμένη να στείλω στο τέλος της χρονιάς αξιολόγηση σε αυτόν τον σύμβουλο, απο τη στιγμή που τόσο επιδεικτικά μας πετάει έξω απο τη συζήτηση θεμάτων που αφορούν την ειδική αγωγή ;
MoiSofi  
 
Δημοσιεύσεις: 28

Re: Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό Georgia » 17 Φεβ 2013 12:25

Καλημέρα! Εγώ είμαι σε Τ.Ε. στα Χανιά(και όχι Μαρασλιτισα) και ήμουν στην συνάντηση αυτή.
Προσωπικά,δεν νομίζω οτι έχασες και τίποτα... απο θεωρία, όλοι τα ξέρουμε... στην πράξη τι γίνεται όμως!
Το μόνο σοβαρό θέμα που έθιξε και κατα τη γνώμη μου δεν ξέρω πόσο "τυχαίο" ήταν , είναι για τις νέες επιτροπές ΕΔΥΔΕ στα σχολεία απο του χρόνου.
Τον Απρίλιο έχει συνάντηση στην Αθήνα και θέλει να μεταφέρει τα προβλήματα μας...
Εγώ βασικά τον ρώτησα απλά πως περιμένει να λειτουργήσουν όλα αυτά τα καινούρια όταν είμαστε ΑΚΟΜΗ αναπληρωτές και πολλοί απο εμάς δεν δουλεύουν φέτος...
Είπε ξεκάθαρα ότι οι νέες επιτροπές ειναι ένας τρόπος απο την κυβέρνηση να πάρει χρήματα απο την Ε.Ε. , ότι ακούγεται ο αριθμός των 2000 αναπληρωτών, εκ των οποίων οι 500 -α'βαθμια και β'βαθμια - θα είμαστε εμείς. Και οτι ο μεγαλύτερος αριθμός προσλήψεων θα ειναι απο ΕΣΠΑ , σαν να μας έλεγε "σφαχτείτε όλοι μεταξύ σας και δηλώστε ΕΣΠΑ αν θελετε να δουλεύετε"!!!


Δεν ξέρω γιατί δεν σας κάλεσε.. εγω μάλιστα ενημέρωσα την δικιά μας Π.Σ. 1 μερα πριν.... και ακόμη με την απορία έχω μείνει... Σιγουρα θα έπρεπε να είστε και εσείς....
Μπορείς όμως να καλέσεις στο Ηράκλειο στο γραφείο του, ή με ένα mail και να τον ρωτήσεις...
Georgia  
 
Δημοσιεύσεις: 20

Re: Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό MoiSofi » 17 Φεβ 2013 19:56

Γεωργία , αρχικά σ ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Να πω γιατί ίσως να παρεξηγήθηκα ότι δεν έχω κανένα θέμα με τους μαρασλίτες και με όσους είναι στην ειδική αγωγή με χ ψ τρόπους , εφόσον το ίδιο το υπουργείο τους αφήνει να εισβάλουν κανονικά και με το νόμο. Έμαθα κ απο άλλους συναδέλφους ότι η συνάντηση δεν ήταν κάτι το αξιόλογο. Αλλά δεν καταλαβαίνω, τον διαχωρισμό. Τα θέματα ειδικής αγωγής μας αφορούν όλους. Θ προσπαθήσω ξανά να επικοινωνήσω μαζί του. Αλλά ρωτάω ξανά. ΓΙΑΤΙ να στείλω αξιολόγηση σε κάποιον ο οποίος δεν γνωρίζει καν τις περιπτώσεις των παιδιών που έχω αναλάβει και που στις συναντήσεις του, πολύ απλά δεν συμπεριλαμβάνομαι εγώ και φυσικά οι υπόλοιποι συνάδελφοι της παράλληλης.;; μακάρι να τα βλέπω υπερβολικά και να έχω λάθος γιατί αν η απαξίωση αρχίζει και απο τί πλαίσιο δουλεύει έκαστος απο εμάς τότε είναι μια καλή ευκαιρία να κλάψουμε ομαδικά.
MoiSofi  
 
Δημοσιεύσεις: 28

Re: Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό martielli » 17 Φεβ 2013 21:40

Καλησπέρα, Μήπως να ρωτήσεις και το σύλλογο των εκ/κών του νομού, εφόσον πληρώνουμε και είμαστε μέλη, καθώς επίσης και το ΚΕΔΔΥ για την παράλειψη αυτή του συμβούλου?
martielli  
 
Δημοσιεύσεις: 122

Re: Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό MoiSofi » 17 Φεβ 2013 21:48

Σωστά! Για τον σύλλογο εκπαιδευτικών δεν το σκέφτηκα. Αύριο θα τηλεφωνήσω στον ίδιο και ανεξάρτητα με την απάντηση του θα απευθυνθω και στα κεδυ . Παντως μια φιλη Τ.Ε που τον ρωτησε για την παραλληλη της είπε ότι δεν έχει χρόνο να κάνει συνάντηση και με εμάς και ότι θα μας ενημερώσει λέει το ΚΕΔΥ( μπορει να ειναι πληροφορια απο στομα σε στομα αλλα σιγουρα δνε ειναι ραδιο αρβυλα). Και αυτή θα είναι και η ερώτηση μου στα κεδυ. Θα γίνει καμια ενημέρωση - επιμόρφωση ή ο,τι άλλο .
MoiSofi  
 
Δημοσιεύσεις: 28

Re: Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό Georgia » 17 Φεβ 2013 21:57

Όχι βέβαια.. κανένα θέμα παρεξήγησης... δεν το διατύπωσα κ εγώ σωστά, γιατί όντωςοι περισσότεροι ήταν απο Μαρασλειο και ό,τι άλλο και πολλοί λιγότεροι οι ΠΕ71! Γι αυτό μάλλον με κοίταξε με έκπληξη :shock: όταν του είπα οτι είμαστε ακόμη αναπληρωτές.. (έγω 5η χρονιά, αλλη κοπέλα 7η, 10η... )

Ειλικρινά ούτε εγώ βρίσκω τον λόγο.. :? εκτός αν το έχει αναθέσει στα κΕΔΔΥ...

Αλλά ρώτα τους όλους και πες μας τι απάντηση πήρες.. έτσι απο περιέργεια....

Καλό βράδυ!!
Georgia  
 
Δημοσιεύσεις: 20

Re: Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό MoiSofi » 17 Φεβ 2013 22:18

Όσο συζητάμε πραγματικά διαπιστώνω ότι δεν είμαι υπερβολική και χαίρομαι . Αύριο θα φροντίσω να ενημερωθώ απο τους ''αρμόδιους'' και το απόγευμα θα σας ενημερώσω. υ.γ Δεν ήξερε οτι υπάρχουν και αναπληρωτες στα Τ.Ε .. ;; :lol: Ποιοί είπαμε ότι εκλέγουν συμβούλους;;. Ας τελειώσει αυτή η γελοιότητα να στέλνουμε τις αξιολογήσεις μας και τον κόπο μιας χρονιάς σε ανθρώπους που μάλλον τα πετάνε σε ένα συρτάρι . :oops:
Καλό βράδυ !!!!!
MoiSofi  
 
Δημοσιεύσεις: 28

Re: Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό MoiSofi » 18 Φεβ 2013 15:13

H απάντηση του συμβούλου σχεδόν γελώντας με όλα όσα του είπα και εχω ανα φέρει και παραπάνω ήταν ότ η παάλληλη στηριξη δεν είναι δική του αρμοδιότητα και να κάνω τα παράπονά μου στο κεδυ που δεν έχει οργανώσει ακόμα ομάδες επιμόρφωσης. Επίσης μου είπε ότι οι της ειδικής αγωγής είμαστε πάρα πολλοί και δεν μπρούσε να μας καλέσει όλους στη 2ημερίδα συν το οτι φυσικά δεν ειναι ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ. Του ειπα με ειρωνία φυσικά ότι όσα μου λέει δε με πείθουν και θα θελα να ρθει στο σχολείο να δει τα παιδιά μου πριν του στελιλω τελικές αξιολογήσεις. Και μου είπε πάλι γελώντας θα δούμε γιατί πιέζει ο χρόνος και μου το έκλεισε. αυτά. Τα συμπεράσματα δικά σας για την ποιότητα ορισμένων που καταλαμβάνουν θέσεις ευθύνης στην εκπαίδευση.
MoiSofi  
 
Δημοσιεύσεις: 28

Re: Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό Georgia » 18 Φεβ 2013 16:56

Ωραία!!!! καλύφθηκες φαντάζομαι??!! Και πως κάλεσε ΠΣ. στους άλλους νομούς και εδω δεν είναι αρμοφιότητα του??

Εγω πάντως όταν είχα πάει στα κεδδυ να ρωτήσω με ποιο κριτήριο μας έστειλαν 2 μέρες παράλληλη, μου πέταξαν το μπαλάκι στην πρωτοβάθμια κ τον σύμβουλο!! Φαντάσου....

Και τα κεδδυ τι σου απάντησαν??
Georgia  
 
Δημοσιεύσεις: 20

Re: Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό MoiSofi » 18 Φεβ 2013 23:21

Εκεί τηλεφώνησα και ήταν όλοι σε αξιολόγηση.. να μιλήσω με την προϊσταμένη πρέπει !! Ζουμε μια μεγάλη φαρσοκωμωδία που υποτιμά την νοημοσύνη μας.
MoiSofi  
 
Δημοσιεύσεις: 28

Re: Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό despoina » 20 Φεβ 2013 16:36

Σοφία μ'αρέσεις!!!!! Αυτό έχω μόνο να πω!!! Πάντως το μόνο σίγουρο ειναι πως σύμβουλοι μόνο οι άξιοι δεν γίνονται... Αλλα φυσικά αυτοί θα πρέπει να μας αξιολογήσουν κιόλας (για όσο ακόμα κάποιοι από μας θα βρίσκονται στο δημόσιο σχολείο)...
despoina  
 
Δημοσιεύσεις: 130

Re: Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό kostas25 » 23 Φεβ 2013 19:54

To ΚΕΔΔΥ δεν έχει ευθύνη για το πόσες μέρες και ώρες θα πηγαινουν οι παράλληλες.αυτό είναι θέμα ΠΥΣΠΕ
kostas25  
 
Δημοσιεύσεις: 95

Re: Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό MoiSofi » 25 Φεβ 2013 14:39

Σωστή η παρατήρησή σου Κώστα , αλλά ποιός μίλησε για τις ώρες που θα πηγαίνει η παράλληλη στήριξη στο σχολείο ; άλλο είναι το θέμα συζήτησης . Καλο μεσημέρι :)
MoiSofi  
 
Δημοσιεύσεις: 28

Re: Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό kostas25 » 28 Φεβ 2013 16:07

το λεω γιατι παραπανω αναφερθηκε οτι το ΚΕΔΔΥ στειλανε 2 μερες παραλληλη μια κοπελα.αυτα τα διαχειριζεται ο προϊσταμενος και το Πυσπε.
kostas25  
 
Δημοσιεύσεις: 95

Re: Σύμβουλος ειδικής Αγωγής στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό Georgia » 28 Φεβ 2013 20:26

Κώστα, έτσι μου είπε και το ΚΕΔΔΥ. Η πρωτοβάθμια όμως "έριξε" την ευθύνη στα ΚΕΔΔΥ και τα ΚΕΔΔΥ σε αυτούς...
Δεν λεώ οτι συμβαίνει σε όλα τα ΚΕΔΔΥ φυσικά ανάφερα αυτο που έγινε στη Σοφία, εειδή είμαστε στα Χανιά μαζι.
Απλά επειδή υπάρχει και Τ.Ε. στο ίδιο σχολείο (εγώ!) γι αυτό η Π.Σ. έρχεται μόνο 2 μέρες σε εμάς.
Για μένα αυτό δεν είναι σωστό κριτήριο, όποιος και να το αποφάσισε, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα πάλι...
Georgia  
 
Δημοσιεύσεις: 20


Επιστροφή στο Γενικά



Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτό το Φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group •
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com
Theme created by StylerBB.net
cron