Χώρος συζητήσεων των συλλόγων αποφοίτων τμημάτων ειδικής αγωγής

Εκπαιδευτικός Τ.Ε. μπορεί να κάνει και παράλληλη στήριξη;

Συζητήσεις σχετικά με την υπάρχουσα νομοθεσία της ειδικής αγωγής
Κανόνες Φόρουμ
Καλωσορίσατε στα δημόσια φόρουμ των Σ.Α.Τ.Ε.Α.! Σας παρακαλούμε να τηρήσετε τους παρακάτω κανόνες χρήσης για όσο διάστημα συμμετέχετε στο φόρουμ.

1. Απαγορεύονται οι χυδαίες εκφράσεις.
2. Απαγορεύεται η χρήση και δημοσίευση προσωπικών δεδομένων.
3. Γράφουμε μόνο σε ελληνικό ή λατινικό αλφάβητο αντίστοιχο με τη γλώσσα που χρησιμοποιούμε. Απαγορεύονται τα Greeklish.
4. Απαγορεύεται να γράφουμε ολόκληρο το κείμενο της ανάρτησής μας με κεφαλαία γράμματα.
5. Οι τίτλοι των θεμάτων προς συζήτηση πρέπει να είναι σαφείς και σχετικοί με το θέμα.
6. Προτού ανοίξετε ένα θέμα βεβαιωθείτε ότι δεν έχει δημοσιευτεί ήδη από κάποιον άλλο. Εάν έχει δημοσιευτεί ήδη, συνεχίστε τη συζήτηση εκεί.
7. Τα θέματα δεν πρέπει να συγχέονται μεταξύ τους, π.χ. ένα παιδαγωγικό θέμα στην κατηγορία των νομικών θεμάτων.

Σε περίπτωση που παραβιαστεί κάποιος από τους κανόνες 1 και 2 οι αναρτήσεις θα διαγράφονται από τους συντονιστές δημόσιων φόρουμ. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 3 και 4 θα γίνεται δημόσια και προσωπική σύσταση από τους συντονιστές. Σε περίπτωση μη τήρησης του κανόνα 5 οι συντονιστές έχουν δικαίωμα αποσαφήνισης του τίτλου. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 6 και 7 οι συντονιστές είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν την ανάρτηση στη θεματική κατηγορία στην οποία ανήκει.

Εκπαιδευτικός Τ.Ε. μπορεί να κάνει και παράλληλη στήριξη;

Δημοσίευσηαπό despoina » 08 Οκτ 2013 19:47

Είμαι σε Τ.Ε. και μέχρι στιγμής μου δίνουν 3 παιδιά. Και τα 3 είναι στην ίδια τάξη (Γ') και έχουν μαθησιακές δυσκολίες (μόνο το ένα με διάγνωση). Υπάρχει κι άλλη διάγνωση στο σχολείο, ενός παιδιού που οι γονείς μέχρι στιγμής δεν θέλουν να παρακολουθεί το Τ.Ε. και περιμένουμε κι ένα παιδί με διάγνωση μήπως πάρει μεταγραφή από το άλλο σχολείο του χωριού, ώστε να έρθει στο Τ.Ε. Φυσικά υπάρχει το ενδεχόμενο να βγουν κι άλλα παιδιά χωρίς διάγνωση μεγαλύτερων ή και μικρότερων τάξεων.

Αναρωτιέμαι, αν μείνω μόνο με τα 3 παιδιά της Γ' τάξης (μόνο το ένα με διάγνωση, αλλά αντιμετωπίζουν σοβαρές δυσκολίες), μπορώ να μπαίνω και στην τάξη τους σαν παράλληλη στήριξη κάποιες ώρες την εβδομάδα, ώστε να συμπληρώνω το ωράριό μου και να τα ενισχύω με διαφοροποίηση όπου χρειάζεται;
despoina  
 
Δημοσιεύσεις: 130

Re: Εκπαιδευτικός Τ.Ε. μπορεί να κάνει και παράλληλη στήριξη

Δημοσίευσηαπό Efi87 » 08 Οκτ 2013 21:29

Δέσποινα αυτό μπορείς να το καθορίσεις εσύ. Αν μπορείς να κάνεις πρόγραμμα ένταξης στην τάξη τους εφάρμοσέ το.Προπερσι κι εγώ είχα τρία παιδιά μόνο ,δεν είχα αίθουσα και έμπαινα αρκετές ώρες στην τάξη των παιδιών ειδικά του ενός που είχε και τις πιο πολλές δυσκολίες. Ουσιαστικά λειτουργούσα σαν παράλληλη και μια ωρα κάθε μέρα το έπαιρνα στο χώρο που μου είχαν δώσει(συστέγαση στη β τάξη με τη δασκάλα μέσα να κάνει μάθημα).
Efi87  
 
Δημοσιεύσεις: 319

Re: Εκπαιδευτικός Τ.Ε. μπορεί να κάνει και παράλληλη στήριξη

Δημοσίευσηαπό despoina » 08 Οκτ 2013 21:41

Καλά κι εμένα το Τ.Ε. είναι στην αίθουσα υπολογιστών-κουζίνα-φωτοτυπικό-τουαλέτα... Πολλή κίνηση εκεί μέσα...
Ευχαριστώ για την απάντηση! Ελπίζω να εμφανιστούν περισσότερα παιδιά εν καιρώ...
despoina  
 
Δημοσιεύσεις: 130

Re: Εκπαιδευτικός Τ.Ε. μπορεί να κάνει και παράλληλη στήριξη

Δημοσίευσηαπό MoiSofi » 09 Οκτ 2013 21:02

Συμφώνω με όσα υπόθηκαν!! Σκεφτομαι και εγώ ν μπαίνω σε μια τάξη μια ώρα την ημέρα σαν παράλληλη!! Απλα αυτο που ξέρω είναι ότι όταν σταλεί το πρόγραμμα στον σύμβουλο , αυτό πρέπει να αναφερθεί !!!!! καλη αρχή :)
MoiSofi  
 
Δημοσιεύσεις: 28


Επιστροφή στο Νομικά Θέματα



Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτό το Φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group •
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com
Theme created by StylerBB.net