Χώρος συζητήσεων των συλλόγων αποφοίτων τμημάτων ειδικής αγωγής

αδεια κυησεως και λοχειας

Συζητήσεις σχετικά με την υπάρχουσα νομοθεσία της ειδικής αγωγής
Κανόνες Φόρουμ
Καλωσορίσατε στα δημόσια φόρουμ των Σ.Α.Τ.Ε.Α.! Σας παρακαλούμε να τηρήσετε τους παρακάτω κανόνες χρήσης για όσο διάστημα συμμετέχετε στο φόρουμ.

1. Απαγορεύονται οι χυδαίες εκφράσεις.
2. Απαγορεύεται η χρήση και δημοσίευση προσωπικών δεδομένων.
3. Γράφουμε μόνο σε ελληνικό ή λατινικό αλφάβητο αντίστοιχο με τη γλώσσα που χρησιμοποιούμε. Απαγορεύονται τα Greeklish.
4. Απαγορεύεται να γράφουμε ολόκληρο το κείμενο της ανάρτησής μας με κεφαλαία γράμματα.
5. Οι τίτλοι των θεμάτων προς συζήτηση πρέπει να είναι σαφείς και σχετικοί με το θέμα.
6. Προτού ανοίξετε ένα θέμα βεβαιωθείτε ότι δεν έχει δημοσιευτεί ήδη από κάποιον άλλο. Εάν έχει δημοσιευτεί ήδη, συνεχίστε τη συζήτηση εκεί.
7. Τα θέματα δεν πρέπει να συγχέονται μεταξύ τους, π.χ. ένα παιδαγωγικό θέμα στην κατηγορία των νομικών θεμάτων.

Σε περίπτωση που παραβιαστεί κάποιος από τους κανόνες 1 και 2 οι αναρτήσεις θα διαγράφονται από τους συντονιστές δημόσιων φόρουμ. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 3 και 4 θα γίνεται δημόσια και προσωπική σύσταση από τους συντονιστές. Σε περίπτωση μη τήρησης του κανόνα 5 οι συντονιστές έχουν δικαίωμα αποσαφήνισης του τίτλου. Στην περίπτωση παράβασης των κανόνων 6 και 7 οι συντονιστές είναι υποχρεωμένοι να μεταφέρουν την ανάρτηση στη θεματική κατηγορία στην οποία ανήκει.

αδεια κυησεως και λοχειας

Δημοσίευσηαπό angel_thess » 26 Νοέμ 2012 22:43

πηρε καμια συναδελφος προσφατα αδεια κυησεως για να την ρωτησω καποια πραγματα?
angel_thess  
 
Δημοσιεύσεις: 7

Re: αδεια κυησεως και λοχειας

Δημοσίευσηαπό giotakalf » 27 Νοέμ 2012 19:53

ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΚΥΗΣΕΩΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ.ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ;ΙΣΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΚΟΜΗ ΤΑ ΨΑΧΝΩ
giotakalf  
 
Δημοσιεύσεις: 11

Re: αδεια κυησεως και λοχειας

Δημοσίευσηαπό angel_thess » 28 Νοέμ 2012 19:17

ηθελα να ρωτησω για την μισθοδοσια...ποιος μας ενημερωνει χρειαζονται χαρτια για το ικα? θα πληρωνομαστε καθε μηνα? και επισης θα μπορουσα να καθυστερησω την αδεια κυησεως για να κατσω μετα με το μωρο περισσοτερο? η δεν μεταφερεται??
Με το καλο κι εσυ!!!
angel_thess  
 
Δημοσιεύσεις: 7

Re: αδεια κυησεως και λοχειας

Δημοσίευσηαπό giotakalf » 01 Δεκ 2012 19:09

ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ. ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ. ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΔΕΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΞΕΙΣ. ΤΟ ΡΩΤΗΣΑ Κ ΕΓΩ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΟΜΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΟΥ. ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΕΧΩ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, Η ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 7 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ Κ ΘΑ ΛΗΞΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΣΧΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΠΙΤΙ Κ ΑΛΛΟ, ΘΑ ΠΑΡΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΓΥΡΩ ΣΤΟΝ ΕΝΑΜΙΣΗ ΙΣΑ ΝΑ ΛΗΞΕΙ Η ΣΧΟΛ.ΧΡΟΝΙΑ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΤΟΠΙΖΟΥΝ. ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΧΑΡΤΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΣΟΥ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΕς ΠΡΙΝ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΑΡΤΙ ΤΟ ΠΑΣ Κ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΝ Κ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥς. ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ 3 ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ, ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ, ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ. ΤΟ ΤΟΚΕΤΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ. ΕΝΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΔΙΝΕΙ Κ Ο ΟΑΕΔ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΣΟΥ. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 900 ΕΥΡΩ. ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ, ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΙΚΑ ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ, ΑΛΛΟΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΜΑΣ. ΘΑ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ. ΥΠΟΜΟΝΗ...
giotakalf  
 
Δημοσιεύσεις: 11

Re: αδεια κυησεως και λοχειας

Δημοσίευσηαπό elenikazara » 28 Ιαν 2013 20:40

καλησπέρα, δικαιούσαι 56 ημέρες άδεια κυοφορίας και 63 μέρες άδεια λοχείας. Δεν μεταφέρονται οι μέρες. Απλά αν γεννήσεις πριν την τελική ημερομηνία τοκετού τις μέρες που γέννησες πιο μπροστά θα στις προσθέσουν στην άδεια λοχείας. Από την πρωτοβάθμια θα πληρωθείς μέχρι την τελευταία μέρα που εργάστηκες συν 15 μέρες. Αρκετές μέρες πριν γεννήσεις στέλνεις στην πρωτοβάθμια μία αίτηση όπου ζητάς άδεια κυοφορίας 56 ημερών από την τάδε ημερομηνία. Έπειτα πηγαίνεις στο κέντρο μάνας και παιδιού με το βιβλιάριο υγείας και ένα χαρτί από τον ιδιώτη γυναικολόγο που σε παρακολουθεί με την πιθανή τελική ημερομηνία τοκετού. Από το κέντρο μάνας και παιδιού θα σου δώσουν μία βεβαίωση που θα αναγράφεται η τελική ημερομηνια τοκετού. Πας στο Ικα και σου δίνουν κάποια έγγραφα, ένα από τα οποία θα σου συμπληρώσει η πρωτοβάθμια (λέει ότι απασχολήθηκες μέχρι την τάδε ημερομηνία). Με τη βεβαίωση από την πρωτοβάθμια, τα έγγραφα του ικα και του κέντρου μάνας και παιδιού ξαναπηγαίνεις στο ίκα όπου σου χορηγούν το επίδομα κυοφορίας. Την απόδειξη που θα σου δώσουν θα την στείλεις στην πρωτοβάθμια και τότε επίσημα θα σου εγκρίνει η πρωτοβάθμια την άδεια κυοφορίας.
elenikazara  
 
Δημοσιεύσεις: 14

Re: αδεια κυησεως και λοχειας

Δημοσίευσηαπό foteini_tina » 31 Ιαν 2013 00:03

Καλησπέρα! Δε νομίζω ότι δικαιούμαστε την 6μηνη του ΟΑΕΔ σε καμία περίπτωση. Προσωπικά ρώτησα στον ΟΑΕΔ (από περιέργεια) και η απάντηση ήταν κατηγορηματική: όχι, επειδή δουλεύουμε, λέει, στο δημόσιο! Τελείως κουφό. Επειδή, όμως, εδώ είναι Ελλάδα και μπορεί να έπεσα σε άσχετη που βαριόταν να ασχοληθεί, αν κάποια με εμπειρία στο θέμα ξέρει κάτι πιο συγκεκριμένο, ας μας ενημερώσει για να ξέρουμε τι μπορούμε να διεκδικήσουμε όταν χρειαστεί.
foteini_tina  
 
Δημοσιεύσεις: 1

Re: αδεια κυησεως και λοχειας

Δημοσίευσηαπό elenikazara » 31 Ιαν 2013 12:15

Καλημέρα, κι εγώ απ'ότι ξέρω δε δικαιούμαστε 6μηνη άδεια, δεν την πήρα στο γιο μου, απλά όταν γέννησα και πληρώθηκα από το ικα το επίδομα λοχείας μου έδωσαν από τον οαεδ ένα εγγραφο να συμπληρώσει η α/θμια το μισθό μου για να μου δώσουν κάποια χρήματα επιπλέον
elenikazara  
 
Δημοσιεύσεις: 14

Re: αδεια κυησεως και λοχειας

Δημοσίευσηαπό geokap » 17 Φεβ 2013 12:01

δεν ισχύει η 6μηνη άδεια από τον οαεδ για μας... ειμαστε αναπληρωτές και δουλεύουμε στο δημόσιο άσχετα από το αν η σύμβασή μας είναι ιδιωτικού δικαίου... λυπάμαι αλλά μετά τις 63 μέρες πάμε σχολείο αν δεν έχει λήξει η σχολική χρονιά...
geokap  
 
Δημοσιεύσεις: 11


Επιστροφή στο Νομικά Θέματα



Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτό το Φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group •
Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com
Theme created by StylerBB.net